Voda v koupalištích Plzeňského kraje je většinou čistá a studená

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 12. červen 2020 09:17
Foto Voda v Boleveckých rybnících_9 347 Šídlovský rybník

Voda ve venkovních koupalištích v Plzeňském kraji je většinou čistá a nezávadná, je ale také zatím poměrně studená. Například rybníky plzeňské rybniční soustavy mají jen přes 17 stupňů Celsia. Podle hygieniků, kteří kvalitu vody sledují, nepředstavuje na žádném z vybraných koupališť koupání riziko. Voda je všude vhodná ke koupání. Hydrobiolog Jindřich Duras nedoporučuje koupání v přehradě České údolí u Plzně.

"Nejlepší kvalita vody je v tuto chvíli v přehradní nádrži Hracholusky, a to v dolní části, kde průhlednost dosahuje pěti metrů, což je výborné nejen na koupání, ale také třeba na potápění. Naproti tomu nádrž České údolí má průhlednost necelý půlmetr, voda je zelená vlivem nadměrného množství živin a asi se to hned tak nezlepší," popsal Duras. Teplota vody se podle něj pohybuje v rybnících i v nádržích mezi 17 a 18 stupni.

Letos podle něj sice jaro začalo velmi brzy, ale deštivá perioda růst teplot vzduchu a vody výrazně zbrzdila. "Zatímco loni touto dobou už měla voda kolem 21 stupňů, dnes nejsme ještě ani na celých 18 stupních. Sice jsme dostali vodu do krajiny, což je bezvadné, ale ke koupání to je pro otužilce," poznamenal Duras.

Plzeňská rybniční soustava je podle něj stále poznamenaná nedostatkem vody. V Šídlovském rybníce je snížená hladina kvůli opravám hráze, které by měly být dokončeny letos. V Seneckém rybníce trvá nedostatek vody a v Boleveckém rybníce chybí stále zhruba metr vody. Kvalita je nejlepší z celé soustavy v Boleveckém rybníku s průhledností téměř tři metry. V Třemošenském rybníce se projevil jarní vegetační zákal a průhlednost je pod jeden metr, Kamenný rybník se vyznačuje dobrou kvalitou vody s průhledností přes jeden metr.

čtk