Útočník Lukáš Matějka bojuje v Ústí nad Labem o návrat do Viktorie

Už třetí sezonu, s výjimkou krátkého intermezza v Domažlicích, působí odchovanec fotbalové Viktorie Lukáš Matějka na hostování v ústeckém dresu. A v Národní fotbalové lize, druhé nejvyšší tuzemské soutěži, dělá vytáhlý útočník všechno pro to, aby si vysloužil šanci na návrat do Plzně. V patnácti podzimních zápasech nastřílel za Ústí nad Labem, sedmý tým tabulky, osm branek, jen jihlavský Stanislav Klobása má na kontě o jednu trefu víc.

„Nevím, kolik branek mi může stačit na návrat. Prostě se jich budu snažit dávat co nejvíc, aby si toho ve Viktorce někdo všiml,“ prohlásil plzeňský rodák Matějka, který 20. prosince oslaví dvaadvacáté narozeniny.

Máte za sebou asi nejpovedenější podzim své fotbalové kariéry, že?
Loňských šest branek ve druhé lize už jsem překonal. Padalo mi to i na půlročním hostování v Domažlicích ve třetí lize, tam jsem se trefil čtrnáctkrát. Ale Ústí je o level výš. Letos jsem skóroval párkrát za sebou, to pomůže každému útočníkovi. Dostal jsem se na vlnu.

Pomohla vám i zdravá konkurence? V Ústí se v útoku daří i Nigerijci Basseyemu, který předtím sázel góly za třetiligový Radotín.
Taky se mu daří. Má sice míň odehraných minut než já, ale je taky produktivní. Konkurence neuškodí, žene vás dopředu. Máme vlastně tři útočníky, protože i Francouz Drame je víc útočník než záložník. Beru to pozitivně. Když jsem třeba v říjnu proti Chrudimi nehrál od začátku, byl jsem zdravě naštvaný. Nelíbilo se mi to, ale bylo by zbytečné se urazit a dělat scény. Chtěl jsem pak jako střídající hráč odpovědět gólem, což se povedlo.

Jakou šanci na návrat do Plzně reálně vidíte?
Uvidíme. Možná tam budu v zimě prodlužovat smlouvu. Jsem odchovanec Viktorky, je můj sen odmalička za áčko hrát. Teď tam je výjimečná generace, která bojuje o tituly, je těžké se mezi ně propracovat. Ale budu makat dál. Ve fotbale se všechno může změnit rychle. Povede se vám jeden půlrok, pár zápasů a můžete být jinde. Příkladů je spousta. Věřím, že když budu trpělivý, povede se to. Plzeň nebo jiná první liga, tohle je moje ambice.

Snažíte se střelbu neustále pilovat, děláte nějaké speciální tréninky?
Snažím se na tréninku hodně pracovat a myslím, že se mi to vrací. Co víc můžete dělat než trénovat a přidávat si. V Ústí s asistentem Bédou Vrabcem pilujeme střelbu. Pořád dokola, v tom se dá neustále zlepšovat. S několika kluky občas zůstáváme po tréninku. Je to i o sebevědomí, i kluci mě víc hledají, protože vědí, že góly dávat umím. Důležité bylo, abych získal důvěru kluků i sám sebe. A to se mi teď daří.

Také ústecký trenér Aleš Křeček vám jako hrotovému útočníkovi věří. Žene vás i touha ho nezklamat?
Když mi trenér řekne, ať mu ukážu, že patřím na hřiště, chci to udělat. Byl jsem v Ústí nad Labem již za trenéra Jiřího Skály, kdy jsme na tom byli špatně a málem sestupovali. Poté jsem šel na půl rok na rozehrání do Domažlic a v zimě mě kouč Aleš Křeček vrátil zpět. Předchozí sezonu jsem odehrál celkem dost utkání a neměl jsem důvod jít někam pryč, jsem v Ústí spokojený. Uvidíme, co bude dál.