Údajný terorista se dočkal snížení trestu. Neměří rovným dílem, stěžuje si!

Zveřejněno v Krimi
Od - středa, 12. leden 2022 18:09
Údajný terorista se dočkal snížení trestu. Neměří rovným dílem, stěžuje si! Lukáš Nováček (vpravo) u soudu. Foto: se souhlasem ZAK TV

Lukáš Nováček z Karlovarska, který dostal u Krajského soudu v Plzni dvacetiletý trest za účast v bojích na Ukrajině, odešel tento týden od Vrchního soudu s mnohem mírnějším trestem. Ten ho poslal na šest let do vězení. Lukáš Nováček ale tvrdí, že i tento trest je nepřiměřený a hlavně, že je politicky motivovaný.

Jako důvod ke snížení trestu uznal Vrchní soud skutečnost, že se nepodařilo dokázat, že by se Lukáš Nováček zapojil do bojů proruských separatistů v Dombasu a později v Luhanské oblasti. Proto byl souzen pouze za účast v organizované  zločinecké skupině, nikoliv jako terorista. "Z podnětu podaného odvoláním v úterý jedenáctého odvolací Senát trestního soudu v Praze rozsudek soudu druhého stupně v celém rozsahu zrušil. Odvolací senát jednání obžalovaného překvalifikoval a obžalovanému uložil trest odnětí svobody v délce trvání šesti let, a to za zločin účasti na organizované zločinecké skupině. Pro výkon tohoto trestu byl obžalovaný zařazen do věznice s ostrahou," uvedla mluvčí Vrchního soudu v Praze Kateřina Kolářová.

I přesto, že v této kvalifikaci dostal Lukáš Nováček mírnější trest, není spokojený. Tvrdí, že se jedná o politickou manipulaci po odhalení kauzy Vrbětice, do které se údajně zapojili špioni z Ruska. Od té doby prý padají za pomoc proruským separatistům na Ukrajině přísnější tresty. "Já jsem dostal dvacet let, teď šest let, všichni před tím, než se veřejnost dozvěděla o Vrběticích, dostali tři roky podmínku. Proč to není rovným dílem. Proč já nemám tři roky podmínku a mám děti, mám rodinu," uvedl pro portál Idnes.cz Nováček.

Lukáš Nováček odešel na Ukrajinu v polovině doku 2015. Podle svých slov za dívkou, se kterou se seznámil na sociální síti. Aby měl peníze, nechal se naverbovat k separatistům. Bojů se prý neúčastnil, pracoval v zázemí. Například v kuchyni. O půl roku později se vrátil do České republiky. "Kdybych věděl, že jsou to teroristé, tak tam v životě nejdu. Nejsem terorista, jsem křesťan," dodal Nováček.

Po návratu do republiky stanul Lukáš Nováček před soudem v Plzni. Ten ho vloni v září poslal na dvacet let do vězení se zvýšenou ostrahou. "Krajský soud v Plzni uznal vinným ze spáchání zločinu teroristického útoku a zločinu účasti na organizované zločinecké skupině. Obžalovanému byl uložen trest odnětí svobody v trvání dvaceti let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou," uvedla tehdy mluvčí soudu Jana Durná. Tento rozsudek už neplatí. Navíc půjde Lukáš Nováček do mírnějšího vězení. Rozsudek Vrchního soudu je pravomocný a nelze se proti němu odvolat.