Soud zpřísnil trest muži za smrtelnou nehodu pod vlivem kokainu

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 10. leden 2020 21:42
Soud Cerny Alexandr Alexandr Černý se svojí obhájkyní u plzeňského krajského soudu. Foto: Richard Beneš

Na osm let vězení, tedy o rok a půl delší trest, vyměřil v pátek pražský odvolací Vrchní soud Alexandru Černému (36). Ten neposkytl pomoc svému těžce zraněnému kamarádovi po dopravní nehodě, kterou předloni v červnu způsobil jako řidič pod vlivem alkoholu a kokainu. Raději vzal svého psa a odjel s ním z místa nehody do Plzně k veterináři. Spolujezdec krátce po převozu do nemocnice zemřel. Plzeňský krajský soud Černého loni odsoudil na 6,5 roku do věznice s ostrahou za neposkytnutí pomoci. Navíc má na svědomí i drogové delikty. Nehoda se stala poblíž Hošťky na Tachovsku. Motorista vezl v autě kromě psa ještě dva své kamarády, se kterými mířil do nočního podniku na Rozvadově.

Státní zástupce se proti původnímu verdiktu krajského soudu odvolal a odvolací senát teď žalobci vyhověl. Soudkyně Jana Lemfeldová v odůvodnění rozsudku uvedla, že se senát zcela ztotožnil s odvoláním státního zástupce. Podmínky pro mimořádné snížení trestu nebyly splněny. Vyloučila, že obžalovaný byl v době nehody nepříčetný. Pokud by tomu tak bylo, nezajímal by se Černý vůbec o tom co se stalo. Podle soudkyně si byl vědom stavu zraněných. I přes upozornění dalších osob s z místa nehody odejel se svým psem.

Černý před soudem uvedl, že činu lituje a chce škodu pozůstalým nahradit. Vedle trestu odnětí svobody nesmí Černý sedm let usednout za volat automobilu a musí uhradit náhradu škody v celkové výši 1,6 milionu korun.

Nehoda se stala poblíž Hošťky na Tachovsku, kde řidič vozu značky VW Passat nezvládl průjezd zatáčkou, dostal smyk, vjel do příkopu a pak narazil do dvou stromů. Před nehodou trojice nejprve popíjela v několika tachovských podnicích a došlo i na několik „lajn“ kokainu. Poslední lajnu si dávala společnost po cestě v autě těsně před nehodou. Obžalovaný vyvázl z nehody s oděrkami, zatímco oba spolujezdci utrpěli zranění. Pro jednoho z nich bylo zranění mozku a hlavy smrtelné. Druhý muž vyvázl s otřesem mozku.

Místo aby obžalovaný poskytl zraněným pomoc, nechal se okamžitě odvézt z místa nehody k veterináři do Plzně se svým zraněným psem. V ulicích Plzně ho pak zadrželi policisté i se 40 gramy kokainu v kapse. Státní zástupce Černého obžaloval z usmrcení z nedbalosti, neposkytnutí pomoci a z nedovolené výroby, držení a jiného nakládání s omamnými látkami. Podle obžaloby měl koupit Alexandr Černý v Praze 160 gramů kokainu, který většinou prodal a částečně i rozdal svým známým. Při domovní prohlídce u něho policie našla ještě další omamnou látku, kterou obžalovaný označil za pryskyřici ze skořicovníku, zakoupenou prostřednictvím dark webu.

„Odmítám tvrzení, že bych zraněným neposkytl pomoc. Když jsem v šoku vylezl ven z auta, tak jsem už viděl, že lidi z jiných automobilů zraněným poskytují pomoc a volají záchranku. Mohli jim poskytnout pomoc lépe než já. Byl jsme v šíleném stavu. Pak jsem si všiml svého psa, který s námi jel v autě. Pes vylezl z lesa, brečel a šel po třech nohách. Jeden cizinec mě pak se psem odvezl k veterináři do Plzně. Potom mě v Plzni zadržela policie,“ vypověděl už dříve obžalovaný.

Ve své výpovědi připustil obžalovaný, že má zkušenosti s drogami, ale odmítl, že by s kokainem nějak obchodoval. „Občas jsme se s kamarády složili na 30 až 40 gramů kokainu. Já jsem pak pro něj jel do Prahy k jednomu dealerovi, kterého znám jen pod přezdívkou. Kupovali jsme toho víc z toho důvodu, že to bylo potom levnější. Proč kupovat pár gramů za 3000 korun, když můžete koupit větší množství za 1500? Potom jsme se s kamarády rozdělili. Deset gramů na každého není tak velké množství,“ hájil se Černý. Větší množství neznámé krystalické látky, kterou označil za pryskyřici ze skořicovníku, si prý u něho schoval kamarád. Prý nevěděl o tom, že by se jednalo o nelegální látku.