Těšili se, ale do školy za ně museli rodiče. Budoucí prvňáčci přišli o zážitek

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 2. duben 2020 15:46
Zakladni skola Ilustrační foto: Pixabay

Také v plzeňských školách začaly zápisy do prvních tříd, letos ale bez dětí. Rodiče vhazují žádosti o přijetí žáků k základnímu vzdělávání do krabic. Předškoláci tak kvůli koronaviru přicházejí o možnost, ukázat své dovednosti a prohlédnout si třídu. Rozhodovat o přijetí bude vedení škol podle stanovených kritérií.

Namalovat obrázek, rozeznat tvary nebo vyprávět o sobě a své rodině. To jsou jen některé z dovedností, které předškolní děti u zápisu běžně předvádějí. Letos se ale pochlubit nemůžou. „Zápisy probíhají bez přítomnosti žáků a snažíme se, aby se uskutečnily také bez větší přítomnosti zákonných zástupců, v podstatě co nejdál od zaměstnanců školy,“ říká ředitelka 25. základní školy v Plzni, Eliška Syřínková.

Rodiče tady vhazují přihlášky ke vzdělávání do připravené schránky hned za vstupním prostorem do školní budovy. „Přihlašuji dceru a prožívám to celkem normálně, nic dramatického, dcera situaci zatím také neřeší,“ uvádí jeden z rodičů, který přišel na čas, jaký si stanovil při registraci. Tu škola spustila už 10. března. „Termíny, které si rodiče při registraci na zápis vybrali, jsme zachovali pro odevzdání přihlášek. Nemůže se nám tak stát, že se v jeden čas sejde u školy více než 12 lidí,“ vysvětluje ředitelka. Dodává, že škola přesto upřednostňuje žádosti podané bezkontaktně. Tedy datovou schránkou nebo emailem s elektronickým podpisem. Výjimkou není ani doručení žádostí poštou. „V tuto chvíli máme 10 podaných žádostí datovou schránkou, dvě žádosti podané elektronickým podpisem. Píší mi rodiče, že zasílají dokumenty poštou, takže jak budou postupně přicházet, budeme evidovat přihlášky,“ uvádí Syřínková.

Účast dětí u zápisů není podle zákona nutná. Škola totiž nerozhoduje na základě toho, co děti předvedou. „Na základě té motivační části jsme dávali doporučení rodičům, aby třeba ještě zašli na logopedii nebo aby zašli do Pedagogicko-psychologické poradny,“ říká ředitelka.

Ačkoliv tedy děti na zápisy nemusí, většinou je pro ně tento okamžik velice důležitý. Řada z nich se při nich totiž do „velké“ školy podívá vůbec poprvé. „Já jsem se dneska na zápisy těšila, připravovala jsem se na ně. Dělal jsem různé úkoly a kreslila. Je mi líto, že tam nemůžu,“ přiznává šestiletá Vanda Šrámková, která už má dokonce připravenou i aktovku.

Škola teď vybere žáky podle předem daných kritérií. „Jako poslední možnost je los. Samozřejmě kritérium je, že nejdříve mají přednost žáci ze spádové oblasti a my jsme si přidali ještě kritérium, že má přednost ten, jehož sourozenec už naši školu navštěvuje,“ dodává Syřínková. Přednostně se do školy dotanou také děti, kterým byl v loňském roce udělený odklad. Kritéria si ale může stanovit každá škola individuálně a rodiče o nich informuje na svých stránkách.

Michaela Adámková