Studenti Západočeské univerzity pomáhají s hlídáním dětí, doučováním i s nošením nákupů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 10. duben 2020 10:50
dobrovolník Dominic Jačka_student FPE ZČU Dobrovolník Dominic Jačka. Foto: ZČU

Od vyhlášení nouzového stavu začali studenti Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) organizovat hlídání děti zdravotnického personálu v nemocnici Privamed, doučovat, šít roušky, nosit nákupy seniorům a řešit další nesnáze jednotlivců i institucí. Vědí o nich díky facebookové skupině Pomáháme v Plzeňském kraji, kterou fakulta v polovině března založila. Kompletní nabídku pomoci, ale také výukové materiály a tipy pro učitele a rodiče, jak se v současné době věnovat vzdělávání dětí, fakulta nově zpřístupnila na webu Pro vás a vaše děti. 

„Pomoc našich studentů a zaměstnanců je velmi různorodá. Jsem hrdý, jak rychle zareagovali a začali hledat cesty, kde a jak být co nejužitečnější. Myslím, že všichni zasluhují velký respekt a uznání,“ komentuje zapojení studentů i zaměstnanců děkan Fakulty pedagogické Pavel Mentlík.

Děti zdravotnického personálu v nemocnici Privamed hlídají dobrovolníci z řad studentů učitelství už od 16. března. Začali s dvanácti dětmi, nyní se počet snižuje. Ohlasy dětí jsou velmi pozitivní. „Podle některých zaměstnanců má prý Privamed tu nejlepší školku, kam chtějí děti chodit, i když maminky nemají směnu a do práce nemusí,“ říká děkan Pavel Mentlík. Pro hlídání nemocnice vyhradila jednu kancelář s hygienickým zařízením mimo nemocniční provoz a zajistila stravu a pojištění pro děti i studenty.

Krátce po vyhlášení nouzového stavu také fakulta založila facebookovou skupinu Pomáháme v Plzeňském kraji. Jejím prostřednictvím propojuje dobrovolníky s těmi, kdo potřebují například donést nákup, doučovat děti nebo cokoliv dalšího. Skupina má přes osm set členů a zapojeni jsou do ní studenti napříč fakultami ZČU i široká veřejnost. Díky jejich vzájemné spolupráci už se podařilo vybavit rouškami několik domovů pro seniory, nemocnice nebo prodejny potravin, desítky dětí využívají on-line doučování a sdílejí se různé rady a tipy. Studenti Fakulty pedagogické tak už zareagovali na mnoho žádostí, například také pomáhají v dětských domovech.

Svou pomoc ale fakulta orientuje také na oblast didaktickou. V druhé polovině března vytvořili didaktici fakulty s odborníky z oddělení Celoživotní a distanční vzdělávání ZČU podpůrné materiály pro zajištění on-line výuky. Zaměřili se přitom nejen na to, jaké možnosti učitelé mají po technické stránce, ale sestavili i doporučení, jak k on-line výuce přistupovat metodicky a jak o ní přemýšlet. Náměty, zpracované přehledně do tří infografik, se mimo jiné staly součástí speciálního webu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR NaDálku.

Podobně jako další pracoviště ZČU se Fakulta pedagogická zapojila do celosvětového projektu Folding@Home, který pro hledání léku proti nemoci COVID-19 využívá volný výpočetní výkon počítačů. Pomáhají ale také 3D tiskárny fakulty, které vyrábí ochranné štíty pro lidi se zvýšeným rizikem nákazy novým koronavirem.