Spatří čmeláci svět? Začínající autorka popisuje, jak těžké je vydat knížku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 14. červen 2020 18:07
95196149_111642323863779_1150825285688492032_o Foto: A. Fialová

Vždy měla ráda čtení. Když se jí narodily děti, vedla je k tomu odmalička. Tak podle Adély Fialové vznikl prvotní impuls k tomu napsat vytouženou knížku s názvem Co čmeláci nevěděli. Aby ji ale mohla vydat, je nutné sehnat nemalé finanční prostředky.

Foto: A. Fialová

"Začalo to hlavně mou zálibou ve čtení. Jsem poměrně vášnivý čtenář, a když se mi narodily děti, tak jsem jim četla a vedla je ke čtení. Společně jsme přečetli velké množství knih a tam někde vznikl první impuls také napsat knížku. V hlavě už jsem měla pár námětů. Takže stačilo udělat si čas, sednout a pustit se do toho. Stalo se tak v době, kdy mladšímu synovi byly dva roky, už se každou chvíli nebudil, a tak jsem po večerech mohla sednout ke psaní. Také jsem si říkala, že až půjdu do práce, možná nebudu stíhat, takže jsem využila toto životní období," vypráví autorka.

Inspirací k tomu, jak knihu napsat, byly Fialové dětské knížky americké autorky Julie Donaldson, která píše krásné veršované pohádky. "Jsou krásně ilustrované a psané s lehkým humorem. Její knížky jsou i dobře přeložené. Další inspirací byl můj školitel na vysoké škole, který nám často vyprávěl příběh o čmelácích. Jsem klinický biolog, a když jsem dělala diplomovou práci, tak mi říkal, jak se ve dvacátém století dělaly výzkumy čmeláčího letu. Zjistilo se, že z vědeckého hlediska čmeláci vůbec nemohou létat, kvůli tělesným dispozicím a oni si navzdory tomu, protože o tom nevědí, klidně létají. Tím, chtěl říct, že i když je někde něco popsané jako neproveditelné, nemusí to tak být. Směřoval své rady do oblasti vědy a já si už tehdy říkala, že to tak je i v životě," uvedla Fialová.

Kniha je psaná ve verších, k čemuž Fialová tíhla podle svých slov už odmalička. "Jakmile jsme dostali ve škole zadání napsat nějakou básničku, tak jsem se na to vždycky hodně těšila," popsala.

Aby mohla kniha spatřit oficiálně světlo světa, je nutné sehnat asi 90 tisíc korun. "Zvolila jsem formu crowdfundingu. Vůbec nic jsem o tom nevěděla a tak jsem brouzdala po internetu a narazila na tuto možnost pro začínající autory. Dostala jsem se k informaci, že vzniklo nakladatelství Pointa, které pomáhá s vydáním začínajícím autorům. Vybírají se peníze od přispěvatelů, kterým se ten daný produkt líbí. Když nemáte peníze na vydání knihy a pak následně nevíte, jak dostat knížku na pulty knihkupectví, je toto nakladatelství jednou z mála možností," prohlásila.

Dětských knížek je podle Fialové opravdu hodně, ale stále jsou žádané. "Pořád je spousta maminek, které chtějí dětem nebo s dětmi číst. Teď mohou vydání knížky podpořit tím, že si mohou knížku předplatit a tím přispět na její vydání. Čtenáři ji najdou na internetu pod jejím názvem, Co čmeláci nevěděli nebo na mém facebookovém profilu pod mým jménem," dodala.