Již čtvrtá publikace vychází Západočeské galerii v Plzni v prestižním londýnském nakladatelství Scala Arts & Heritage Publishers. Kniha autora Petra Domanického s titulem "Semlerova rezidence. Unikátní interiér Adolfa Loose a Heinricha Kulky v Plzni" přichází na trh v nákladu čtyř tisíc výtisků a ve třech jazykových mutacích. Díky anglické a německé verzi se dostane na pulty významných světových muzeí a galerií i obchodů s uměleckou literaturou. Českou verzi si čtenáři mohou zakoupit na pokladnách ZČG, v návštěvnickém centru Semlerovy rezidence a v galerijním e-shopu.
Autor Petr Domanický v textu vychází ze svého mnohaletého usilovného bádání. Zatímco jeho předchozí publikace "Semlerova rezidence v Plzni. Trojrozměrný příběh Adolfa Loose a Heinricha Kulky" vyšla pouze v českém jazyce a byla zaměřena spíše na odbornou veřejnost, nová kniha se více obrací k laickému čtenáři, a to nejen českému. Doprovází ji velmi bohatý výběr fotografií a dokumentů. Čtenáři se otevře poutavý příběh rodiny Semlerovy, dozví se o náročném procesu záchrany Semlerovy rezidence po jejím převzetí Západočeskou galerií, a samozřejmě o architektech Adolfu Loosovi a Heinrichu Kulkovi. Hlavní pozornost je věnována bytovému interiéru, pořízenému rodinou Oskara a Jany Semlerových v letech 1933 – 1934, jenž patří k nejzajímavějším z té doby ve střední Evropě. Předmluvu ke knize napsal profesor Christopher Long z University of Texas, celosvětově proslulý odborník na dílo Adolfa Loose.
V pořadí se jedná již o čtvrtou knihu, kterou Západočeská galerie v Plzni vydala ve spolupráci s prestižním londýnským nakladatelstvím Scala Arts & Heritage Publishers. Spolupráce s tímto nakladatelstvím, které disponuje celosvětovou distribuční sítí, je součástí snahy ZČG seznámit nejen českou, ale i světovou veřejnost s nejvýznamnějšími uměleckými díly, která má ve svých sbírkách, ale která kvůli přetrvávající absenci stálé expozice zůstávají skryta v depozitářích. Jako první vyšel v roce 2019 Director’s Choice, který prezentuje 37 významných děl ze sbírek ZČG. Na něj v roce 2022 navázala publikace 50 mistrovských děl českého kubismu ze sbírek Západočeské galerie v Plzni, jež představuje druhou nejvýznamnější kubistickou sbírku v České republice. V loňském roce pak vyšlo 50 mistrovských děl českého umění období fin de siècle ze sbírek Západočeské galerie v Plzni.
Knihy se těší velkému zájmu čtenářů po celém světě. Lze je zakoupit nejen v knihkupectvích v Evropě, ale i v Číně, Íránu, Spojených arabských emirátech či USA a Kanadě.
Semlerova rezidence je historický bytový interiér rodiny Oskara a Jany Semlerových, který vznikl v letech 1933 – 1934 na Klatovské třídě č. 110 v Plzni. Patří k předním památkám moderní architektury ve střední Evropě. Nemá klasická podlaží; jeho jednotlivé prostory různých výšek se v šesti úrovních soustřeďují kolem centrální obytné haly. Toto řešení nazývané Raumplan navazuje na Loosovo pojetí Müllerovy vily v Praze. Semlerova rezidence je jediný Loosův interiér v Plzni, ve kterém byl Raumplan uplatněn. Loos se podílel na návrhu základní koncepce prostorového řešení Semlerovy rezidence; jeho spolupracovník a žák Heinrich Kulka ji pak vyprojektoval a stavbu dokončil.