Peggy Kýrová

Peggy Kýrová

Centrum duševního zdraví Plzeň (CDZ) se začátkem letošního roku přestěhovalo do nového sídla v Lidické ulici. Budovu, kterou dříve využívala Lékařská fakulta, má centrum v bezplatné výpůjčce od města Plzeň. Místo si v pátek 24. května v rámci dne otevřených dveří mohla prohlédnout veřejnost. Pozvání za město Plzeň přijali radní Světlana Budková a Jiří Šrámek.

Představitelé města Plzně, radní pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková a radní pro oblast sociální a aktivní život seniorů Jiří Šrámek, uctili v den 82. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora SS-Obergruppenführera Reinharda Heydricha památku plzeňských hrdinů, kteří za druhé světové války pomáhali vojákům československé exilové armády. Šlo o výsadky Antropoid, Silver A, Out Distance a Steel. Výsadkářům, mezi nimiž byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří 27. května 1942 úspěšně vykonali vojenskou operaci, jejímž cílem byla likvidace Reinharda Heydricha, pomáhali v Plzni členové rodin Králových, Hrdličkových, Kučerových a Bejblových. Byli za to popraveni v koncentračním táboře Mauthausen.

Máj – lásky čas – pomalu končí, kulturní a společenské akce v regionu však nikoliv. Pojďme se společně podívat na některé z těch, které nás čekají tento týden.

Výstavy a závody veteránů se těší stále většímu zájmu veřejnosti a tak není divu, že se v sobotu 25. května sešla velká spousta zájemců v kempu Ostende, kde startovala oblíbená Jízda historických vozidel okolím Plzně. 34. jízda historických vozidel okolím Plzně se jela též jako připomínka 100 letého výročí jízdy Elišky Junkové v závodě Bolevec - Třemošná.

Tým kulturního prostoru Moving Station na plzeňském Jižním Předměstí srdečně zve nejen obyvatele Plzně na další ročník festivalu Nastevřeno, který letos pořádá ve dnech 30. 5. – 2. 6. Čtvrtek až neděli na přelomu měsíce zaplní 21 programových bodů různých uměleckých žánrů, převážně živého scénického umění. Nabídne také dílnu pro zájemce o formát performance nebo nahlédnutí do tvorby výtvarných děl vznikajících v reálném čase v okolí nádražních budov.

Skupina Nemocnice Plzeňského kraje pořádá v pondělí 27. května setkání zaměstnanců krajských nemocnic, jehož součástí bude i předávání cen Srdce Nemocnic Plzeňského kraje pro výjimečné zaměstnance. Setkání a oceňování se uskuteční v prostorách hradu Švihov na Klatovsku. Akce začíná v 16:00 bohatým doprovodným zábavným programem. Oceňování se uskuteční v 18:30 a po něm bude následovat koncert skupiny ABBA.cz.

Maraton slavnostního pasování prvňáčků na čtenáře probíhá v průběhu května a června ve všech velkých provozech Knihovny města Plzně. Je vyvrcholením celoročního projektu “Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka”, který má za cíl podpořit už od prvního ročníku školní docházky čtenářské návyky dětí a jejich vztah ke knížkám.

Na 22 obcí z Karlovarského kraje letos usilovalo o titul Vesnice roku. O vítězi krajského kola rozhodovala jedenáctičlenná hodnotitelská komise, která nakonec vybrala Děpoltovice na Karlovarsku. Obec s více než čtyřmi stovkami obyvatel suverénně porazila své soupeře, a kromě Zlaté stuhy získala i postup do celostátního finále.

Strana 1 z 95