Smutná zpráva. Sledovaný čáp Míra zemřel v Africe

Osazení vysílačky čápovi pojmenovanému Míra II. Foto: DESOP

Pod horou Kilimandžáro pravděpodobně uhynul čáp Míra I. z Mirošova. V telemetrickém sledování čápů bílých z Mirošova bude ale Záchranná stanice pokračovat i letos.

Mladý čáp dostal tzv. batůžek vloni 11. července a téhož dne byl vypuštěn u Tisové na Tachovsku. „Všichni jsme sledovali, jak čáp letí až pod horu Kilimandžáro, odkud se hlásil až do 8. března 2020. Celkem dva týdny se hlásila vysílačka z jednoho místa a bylo jasné, že ji buď čáp ztratil, nebo má problém. Čekali jsme, čekali, že se stane zázrak, ale ten se nekonal. Dnes můžeme s téměř stoprocentní jistotou říci, že Míra I. asi už nežije,“ potvrdil Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň. Podobně jako Míra I. se odmlčel i čáp Eda, vylíhnutý z vejce v Nalžovských Horách a následně adoptovaný na hnízdo do Chodové Plané. „Při návratu ze Súdánu se najednou přestala hlásit i jeho vysílačka. Zatím ale není jisté, že uhynul,“ dodal Makoň.

V telemetrickém sledování čápů bílých z Mirošova bude záchranná stanice pokračovat i letos. „Pořídili jsme další satelitní vysílačku a osadili ji letošnímu mláděti čápa bílého, které úplně stejně jako to loňské spadlo při výcviku letu z hnízda do zástavby a nedokázalo se na hnízdo vrátit. I toto mládě se dostalo nejdříve do Záchranné stanice živočichů Rokycany a následně i k nám do Záchranné stanice živočichů,“ popsal Makoň. Vypuštění čápa proběhlo 5. července opět na Tachovsku, nedaleko obsazeného hnízda Lhotka u Tisové. Tentokrát se mladý čáp však posunul úplně jinam a v současné době se pohybuje na hranicích Plzeňského a Karlovarského kraje mezi Stvolny a Novosedly kousek od Manětína. „Čekáme, že se chytne nějaké protahující čapí skupiny a spolu s ní se pak vydá na dalekou cestu do Afriky jako jeho sourozenec z roku 2019,“ dodal Makoň.