Kryštof je doma! Čáp sledovaný satelitní vysílačkou strávil na cestě z Afriky devět dní

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 14. duben 2021 09:28
unnamed (63) Foto: DESOP

Čtyřletý bílý čáp Kryštof, kterého ochránci přírody z plzeňské záchranné stanice živočichů sledují od loňska pomocí satelitní vysílačky, se vrátil z afrického zimoviště na západ Čech. Podle zpráv záchranářů by měl být nedaleko Horšovského Týna. Cesta mu zabrala devět dní.

Kryštof se vydal na cestu z Maroka v neděli 4. dubna. Překonal Gibraltar a přeletěl z Afriky do Evropy. V následujících dnech se hlásil ze Španělska a Francie až dorazil do sousedního Německa. "Tam byl Kryštof dokonce zachycen a vyfotografován v pondělí 12. dubna německými kolegy, kteří do naší kroužkovací stanice poslali jak jeho fotografie, tak číslo odečítacího kroužku, podle kterého byl čáp jasně identifikován," popsal Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů v Plzni.

V úterý ráno pak zvířecí záchranáři z Plzně dostali zprávu od německých kolegů přes Kroužkovací stanici Národního muzea Praha. "Informovali nás, že už byl čáp bílý na cestě do Polžic nedaleko Horšovského Týna. Zde na lampě veřejného osvětlení od loňského roku evidujeme nové hnízdo čápů bílých obsazených celým párem s mláďaty, loni jsme na hnízdě kroužkovali celkem tři čápata," uvedl Makoň.

Pokud se skutečně jedná o Kryštofa, tak je podle Makoně čáp opravdu doma. "S napětím budeme sledovat, co se bude dít. Je to náš první čáp bílý s vysílačkou, který se vrátil z daleké Afriky tak, jak by se čápi bílí měli vracet. Přesněji do 15. dubna je vždy termín, který říkám lidem, že je pro přílet čápů normální a zároveň je ještě jistotou na standardní průběh hnízdění. Máme obrovskou radost a uvidíme, co bude dál. Nevylučuje se totiž varianta, že na hnízdě v Polžicích je už jiný pár, a tak by se musel náš čáp posunout někam jinam," dodal.