×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Smrt novorozence z babyboxu opět před soudem, obžalovaná je na svobodě

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 28. leden 2020 15:56
Soud babybox Obžalovaná Jana F. odchází ze soudní síně. Foto: Richard Beneš

Další znalecké posudky si vyžádá plzeňský krajský soud ve známé kauze smrti novorozence odloženého do babyboxu. Z vraždy nechtěného, doma porozeného chlapce se už podruhé zpovídá jeho dvaatřicetiletá matka. Vinu ale odmítá. Posudky soudních znalců, které měl dosud soud k dispozici, jednoznačně neurčily, jak přesně vznikla devastující poranění hlavy, jimž dítě nalezené 23. července 2017 v plzeňském babyboxu o den později v nemocnici podlehlo, a kdo je způsobil.

Soud proto zadá vypracování ústavního revizního znaleckého posudku ze soudního lékařství a z porodnictví a gynekologie, řekl v úterý předseda senátu Tomáš Bouček. Jednání odročil na neurčito.

Předloni soud Janu F. odsoudil na 17 let do vězení, což potvrdil i vrchní soud. Nejvyšší soud ale loni tyto rozsudky zrušil, věc vrátil zpět do Plzně a žena byla propuštěna z vězení na svobodu. Dítě přišlo na svět při utajeném domácím porodu, potom ho odvezla matka rodičky do babyboxu. Chlapeček ale o den později zemřel na následky těžkého poranění hlavy. Nejvyšší soud měl pochybnosti o vině odsouzené.

Obžalovaná Jana F. čeká na chodbě soudní budovy. Foto: Richard Beneš

Posudek zhotovil dlouholetý ředitel pražského Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí Jaroslav Feyereisl. Ten v úterý vypověděl, že poranění lebky novorozence mohla teoreticky vzniknout při průchodu děcka porodními cestami a při jeho následném pádu na zem, ale ne tak závažná a ne v takovém rozsahu. Nemohla tak například vzniknout zjištěná zlomenina spodiny lebeční kosti. Připustil i pravděpodobnou agresi vůči dítěti.

Pitva zjistila četné zlomeniny lebky, otok mozku a krvácení do mozku. Feyereisl nevyloučil, že například při překotném porodu, což byl zřejmě i žalovaný případ, může dítě výjimečně utrpět i zlomeniny lebky. Taková zranění se ale většinou objevují spíš při porodech, kdy musí lékaři použít k vyjmutí plodu kleště nebo vakuum. Feyereisl nechtěl hodnotit, zda žena může po porodu jednat v rozrušení agresivně vůči dítěti. "Za 40 let praxe jsem se s ničím takovým nesetkal," řekl.

Soud znovu vyslechl i soudní znalce - patology, kteří provedli pitvu. Stojí si za tím, že devastující poranění hlavičky způsobila velká drtivá síla. Patolog Hynek Řehulka sice připustil, že při porodu se výjimečně může objevit zlomenina v měkké a pružné lebce děcka, která je přizpůsobena porodu. Podle něj je to ale v drtivé většině při použití kleští a dalších nástrojů, případně je to jen vmáčknutí lebky či čistá jednoduchá zlomenina. Mrtvý novorozenec měl ale rozsáhlá mnohočetná poranění. Podle patologů je nemohl způsobit porod ani pád dítěte po porodu na zem, ale drtivá síla a stisknutí hlavičky mezi dva předměty.

Takto odcházela Jana F. ze soudní síně po vynesení rozsudku. Foto: Richard Beneš

Soud loni v lednu uznal ženu vinnou z toho, že porodila zdravé dítě, které nezjištěným způsobem těžce zranila. Po porodu měla podle obžaloby chlapečkovi způsobit hrubou silou vážná zranění hlavy. Při činu ji vyrušila matka, která následně dítě odvezla a uložila do plzeňského babyboxu. Chlapec o den později zemřel v nemocnici na následky devastujícího poranění hlavičky. Žena se přiznala, že dítě opravdu nechtěla, odmítla ale, že by ho zranila.

Podle obžaloby představovalo pro matku narození již druhého dítěte komplikaci v jejím životě a rozhodla se proto využít toho, že o jejím těhotenství nevěděl nikdo jiný, kromě jejího partnera. Pro dítě si ani nechystala žádnou výbavičku. Měla si naplánovat, že se novorozence zbaví, po porodu ho uloží do igelitového pytle a pak ho vyhodí. Plány však mladé ženě nečekaně překazila její matka.

ben + čtk