Se zpožděním, ale přece. Sociální ústavy a domovy důchodců už dostávají sady pro testování seniorů

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 12. listopad 2020 18:39
Liblín Domov sociálních služeb v Liblíně sídlí na zámku. Foto: Plzeňský kraj

Oslovené sociální ústavy v Plzeňském kraji dnes po poledni dostaly antigenní testy k plošnému testování seniorů a zaměstnanců na covid-19. Testovat začnou tento pátek nebo až po víkendu. Sankce za zpoždění nebudou. Podle ministerstva zdravotnictví měly testy začít nejpozději do středy, opakovat se mají každých pět dní.

"Dostali jsme jich kolem 14:00 1300. Pokud budeme testovat po pěti dnech, tak nám vydrží dva měsíce," řekla ředitelka Domova pro seniory Vlčice Eva Herinková. Dvě zdravotní sestry domova začnou testovat od pondělka. Klienty, z nichž velké procento je na lůžku, budou obcházet po pokojích. Jeden test trvá 15 až 20 minut. Zatím nemá negativní reakce klientů. "Už v první vlně prošli všichni preventivním PCR testem. Všichni to statečně zvládli," dodala. Domov se 53 klienty a 44 zaměstnanci nemá nikoho pozitivního na koronavirus.

Domov sociální péče Kralovice s 90 klienty a 70 zaměstnanci dostal dnes po poledni 1800 testů, což mu vydrží na necelé dva měsíce. "Začneme zítra (v pátek) nebo pozítří (v sobotu). Zřejmě se to protáhne na dva dny," odhadl ředitel Rudolf Salfický. Testovat budou tři sestry proškolené v Rokycanské nemocnici. Klienti ví o testování z médií a od rodin. "Od nás dostávají decentní informaci, abychom je nevyděsili," uvedl. Domov nákazu covidem, hlavně proto, že se pro návštěvy uzavřel už začátkem října.

Nejpostiženější v kraji je Domov sociálních služeb Liblín, kde bylo po posledním testování před 16 dny 109 ze 126 klientů a 41 z 80 zaměstnanců pozitivních nebo v karanténě. "Přivezli nám kolem 14:00 2500 testů," řekl ředitel Petr Kounovský. Prověřovat budou 13 negativních klientů a 37 negativních zaměstnanců. Všichni, kdo covid prodělali, se do 90 dnů testovat nemusí. Podle ředitele může být problém s proplácením testů.

"Pojišťovny je platí zaměstnancům v přímém kontaktu s klienty. O ostatních zatím nikdo nehovoří," uvedl. Například o pracovnicích prádelny, jejichž rukama prochází všechno znečištěné prádlo.

Podle Salfického by se měli v první řadě testovat zaměstnanci. "Klienti klidně taky, ale ne tak často, třeba v intervalu jednou za 14 dnů," uvedl. Protesty klientů čeká po prvním kole odběrů. "Až si vyzkouší, že to není příjemné, že to není ze slin, co slibovali, ale také z nosohltanu jako u PCR testu," řekl. I podle Herinkové je důležitější testovat zaměstnance. "Klienti jsou tady uzavření a přijdou do styku jen s personálem," uvedla.

Podle nové plzeňské hejtmanky Ilony Mauritzové (ODS) uvedlo ministerstvo zdravotnictví, že nelze odmítajícího klienta k testování nutit. "Pokud je tam podezření, že by byl nakažený nebo nemocný, tak tam samozřejmě testování proběhne," řekla.

čtk