Plzeňský kraj opět bude hledat své stavby roku

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 23. březen 2021 14:17
20200625_135724 Foto: M. Osvaldová

Loňský stavební rok ještě nezasáhla koronavirová krize. Už 18. ročník Stavby roku Plzeňského kraje tak bude nabitý. Stavby dokončené v roce 2020 se mohou do soutěže přihlašovat od dnešního dne až do 21. května 2021.

Sedm porotců bude rozhodovat o udělení sedmi cen pro soutěžní stavby rozdělené do sedmi soutěžních kategorií. Stavby mohou přihlásit investoři, projektanti, zhotovitelé nebo vlastníci. Soutěžními kategoriemi jsou novostavby budov, rekonstrukce budov, stavby pro bydlení, dopravní a inženýrské stavby, průmyslové stavby, sportovní a volnočasové stavby a veřejná prostranství.

Podle zástupce České komory autorizovaných inženýrů a techniků Roberta Špalka se na letošní soutěži ještě neprojeví dopady koronaviru. "Loni byl ještě pokles malý, protože dojížděly stavby z minulých let. Letos asi bude větší, ale ve stavebnictví se vždy krize projeví až jako v posledním sektoru. Další roky se budou vyvíjet podle toho, kolik peněz bude mít stát," uvedl Špalek s tím, že loni vzniklo v regionu zejména hodně bytů.

O velkém množství zajímavých loňských staveb ze všech oborů stavebnictví hovořili i hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) a plzeňský primátor Martin Baxa (ODS). Hejtmanka neuvedla konkrétně své favority, obecně má ale ráda veřejné prostranství. "Ať už jde o parky, náměstí nebo další. Vždy jsem očekávala, jestli někdo z nich vyhraje. Vzhledem k tomu, že veřejná prostranství jsou důležitá, tak jsem se vždy soustředila na tuto kategorii," uvedla Mauritzová. Primátor Baxa přidal i pár svých tipů. "O vítězství by se mohly ucházet třeba výstavba tramvajové tratě na Borských polích, úprava parku U Ježíška včetně osvětleného schodiště, rozcvičovna atletického tunelu ve Skvrňanech a ubytovna pro hokejovou akademii," vypočítal.

Podle předsedy představenstva Krajské hospodářské komory v Plzeňském kraji se stala Stavba roku Plzeňského kraje uznávanou a respektovanou soutěží. "18. ročník soutěže znamená 18 let zkušeností. Je to věk dospělosti. Cílem je soustředit se na stavby, které dokumentují a podtrhují vysokou úroveň architektury a stavebnictví v našem regionu,“ dodal Chvojka.

Uzávěrka přihlášek staveb v sedmi kategoriích je 21. května a vítězové budou vyhlášeni 9. září. Loni o titul bojovalo 32 staveb. Stavbami Plzeňského kraje 2019 se staly novostavba administrativní budovy německé firmy Konplan a samostatné rodinné domy se zahradami nazvané Lokalita Bolevec, obě v Plzni.