Plzeňská radnice připravuje prodej budov v centru Plzně i kasáren

Foto: M. Osvaldová

Prodej komplexu čtyř budov v centru připravuje plzeňská radnice. Týká se to Komorního divadla se sousední bývalou právnickou fakultou a blízkým domem s restaurací Americká 38 a činžákem Resslova 13. Dále prodá osmihektarové kasárny Zátiší u průmyslové zóny. Za vše chce inkasovat nejméně 200 milionů. Jde o největší nevyužívané nemovitosti města, řekl radní David Šlouf (ODS).

Resslova 13. Foto: M. Osvaldová

Útvar koncepce a rozvoje města už má územní studii lokality, kde prodávané domy, pracovně nazývané „Mlýny“, jsou. Jejich hodnota je podle znaleckého odhadu kolem 170 milionů Kč. Záměr prodeje by měli schvalovat zastupitelé v říjnu nebo v listopadu, pak hned vyhlásí obálkovou soutěž. Část budov bude demolována, například Resslova 18.

„Prodej nevyvolala koronavirová krize. Před rokem jsme si řekli, že v tomto volebním období musíme lokalitu vypořádat. Nicméně nezastírám, že předpokládané příjmy z obou prodejů nám výrazně pomohou při sestavování rozpočtu na rok 2021 a výhledů,“ řekl Šlouf.

Útvar koncepce a rozvoje tvořil územní studii rok, brzy ji bude schvalovat městská rada. Upravuje zástavbu, dopravní napojení a parkování. Měly by tam vzniknout obchody, byty a služby. Lokalitu město prodá jako celek, tedy čtyři domy plus pozemky. „Kdo dá nejlepší cenu, vyhraje,“ uvedl radní.

Foto: M. Osvaldová

Podle opozičního zastupitele Pavla Bosáka (Piráti) by měla být studie před schvalováním v radě představena zastupitelům. „Je to tak významná část města, která ovlivní životy nás všech. Chtěli bychom říci, kde vidíme možné hrozby,“ řekl. Náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) uvedl, že se tak stane na jednání zastupitelstva.

„Největší problém území bude jeho dopravní obsluha. Sousední kruhovou křižovatku na Americké totiž nelze řídit semafory,“ uvedl zastupitel Petr Náhlík (KDU-ČSL). Podle Šindeláře bude vjezd do lokality z Prokopovy ulice, z Resslovy má být průchod do Prokopovy pro pěší. „Území je velmi komplikované majetkově i technicky a uvidíme, co tam kupec nemovitostí vymyslí,“ řekl. Doufá, že tam nebude nákupní centrum, které se připravuje za řekou na ploše Americká-Sirkova.

Současně nabídne město v soutěži oblast Zátiší, kde chtělo před krizí šest subjektů stavět sklady a logistiku.