×

Oznámení

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/5730

Plzeň začala připravovat prodej legendárního divadla i dalších objektů

Zveřejněno v Z Plzně
Od - úterý, 11. květen 2021 13:38
Plzeň začala připravovat prodej legendárního divadla i dalších objektů foto: plzen.cz

Zastupitelé města Plzně schválili záměr připravit prodej čtyř budov v centru - Komorního divadla se sousední bývalou právnickou fakultou a blízkým domem s 27 byty Americká 38 a zdevastovaným činžákem Resslova 13. Jde o největší nevyužívané nemovitosti města. Pokud zastupitelé prodej schválí, má minimální cena bloku činit 143 milionů korun.

"Za účelem přípravy prodeje vznikne pracovní skupina, která se bude zabývat například tím, za jakých podmínek bude samotný prodej nemovitostí probíhat," uvedl radní pro ekonomiku David Šlouf. Podle něj se předpokládá podobný postup, jaký město schválilo při prodeji areálu v Zátiší, tedy dvoukolová soutěž. V prvním kole by uchazeči nabídli představu svého záměru, který pokud by byl v souladu s územní studií daného území, by pak mohli postoupit do druhého kola. Zde by se soutěžilo o nejvyšší nabídku. O doporučeních pracovní skupiny poté opět budou jednat zastupitelé města. "Záměr, že se tím budeme zabývat směrem k prodeji, neznamená, že to prodáme," řekl radní. Podle Šloufa potrvá rok, než přijde do zastupitelstva finální materiál se jménem uchazeče, který splnil všechny podmínky, a jím nabídnutou cenou. Do doby, než se případný kupec najde, omezí město trvale dopravu na větší části Americké třídy, což se má odehrát letos v létě.

"Záměr prodat pro mě znamená: pojďme nabízet. Zatím jsem ale neslyšel relevantní argumenty, proč by se měla třeba Americká 38 prodat," uvedl šéf zastupitelského klubu opozičních Pirátů Pavel Bosák. Šlouf argumentoval tím, že bez tohoto činžáku je blok neprodejný. K návrhu Pirátů rozmýšlet na co objekty přestavět anebo si vzít úvěr a přeměnit je na byty uvedl, že by k tomu město muselo vlastnit pozemek ve vnitrobloku, jehož nabytí od soukromníka je nereálné.

"Je třeba s tím komplexem pohnout. Víme, co nás stál úsilí dům Resslova 13, který jen chátral. Teď ohrožuje okolí a naproti je škola. A nejdražší výstavba je přestavba monumentů," reagoval opoziční zastupitel Jiří Lodr (KDU-ČSL). Podle jeho kolegy Petr Náhlíka se o lokalitě vede debata už 18 let. "Situace se teď výrazně změnila. Jsou tam platné regulační podmínky i jasná dopravní obsluha," uvedl. Podle zastupitelky Heleny Matoušové (ODS) je bývalý KV KSČ dům duchů a do Komorního divadla už by se bála vstoupit.

osm+čtk

Fotogalerie

{gallery}5730{/gallery}