Pěstujete levanduli? 4 důvody proč začnete + recept

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - čtvrtek, 16. červenec 2020 12:45

Levandule má mnoho druhů, jedno mají však společné…opojnou vůni a blahodárné účinky její silice. Mezi nejvíce rozšířené druhy u nás patří levandule lékařská, levandule klasnatá nebo korunkatá. Může vás překvapit i druhy, které nemají typickou fialovou barvu, jako levandule bílá modrá nebo bílá.

Tento trvalkový polokeř nezapře svůj středomořský původ, proto se jí nejvíce daří na slunném stanovišti a nemá ráda přemokřenou půdu. V době květu dosahuje až 80 centimetrů.

Jaké jsou tedy její největší přednosti?

  1. Levandule obsahuje vonné silice

Blahodárné silice se často používají do kosmetiky a při aromaterapii. Levandulová silice obsahuje více jak 150 látek a při použití se velice rychle prospěšné látky vstřebávají do našeho těla. Levandulová mast pomáhá při revmatických bolestech, také nesmí chybět v masážních olejích, kde účinkuje proti bolestem hlavy, úzkostem, depresím a pomáhá snižovat krevní tlak. Levandulový olej regeneruje pokožku po opalování a pomáhá k hojení ekzémů a plísní.

  1. Levandule má své místo i v naší kuchyni

Je nedílnou součástí oblíbeného provensálského koření. Kuchaři ji přidávají především k dušeným pokrmům a do salátů. K masu se nejvíce hodí k jehněčímu a králičímu. Zpracovává se v podobě oleje, čaje, octa, džemů i sirupů. Cukráři si oblíbili i levandulový cukr na pečení moučníků.

  1. Levandule je účinný repelent

Lidé mají její příjemnou vůni rádi, obtížný hmyz jako jsou komáři a moly však odpuzuje. Je tak vítanou rostlinou na balkony a k terasám.

  1. Levanduli zvládne pěstovat i začátečník

Můžeme si sazenici koupit nebo ji vypěstovat ze semínka. Snadno se množí a bez problémů u nás přezimuje. Je vděčná za podzimní seříznutí, aby vám na jaře rozrostla do bohatých trsů. Požaduje pouze mírnou zálivku. Pokud nemáte možnost vysadit ji venku, bude se jí dařit i bytě v květináči a na terase. Sbírání květů se doporučuje v červnu a červenci za slunečného počasí, kdy jsou květy otevřené. Sušíme jí nejlépe na teplém a suchém místě.

Tip: Trpíte nespavostí?

Vložte si sušené květy levandule do bavlněného pytlíčku a vložte si jej pod polštář. Její vůně uklidní vás nervový systém a spánek se brzy dostaví.

Recept: Chcete si připravit domácí levandulový olej?

Hrst květů levandule vložíme do sklenice s víčkem a zalijeme je olivovým, slunečnicovým nebo mandlovým olejem, tak aby byly všechny ponořené. Květy můžeme použít čerstvé i sušené. Silice se lépe uvolní, pokud bude olej mírně teplý.

Uzavřenou sklenici uložíme na tmavé a chladné místo a necháme 4 týdny macerovat. Můžeme sklenici několikrát jemně protřepat. Po odležení olej scedíme a důkladně květy vymačkáme.

Trvanlivost levandulového oleje prodloužíme uchováváním v chladu a temnu, nejlépe ve tmavých lahvičkách.

Také je levandule vaše oblíbená bylina? Napište nám další tipy, na pěstování, vaření a další využití na FB (odkaz) nebo email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..