O nové testovací místo pro pendlery v Rozvadově byl v neděli velký zájem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - neděle, 7. únor 2021 21:21
Konstantin-KVentz-Ventslavovich-678x381 ilustrační/Zdroj: Konstantin 'KVentz' Ventslavovich/Creative Commons

Velký zájem měli dnes lidé o nové mobilní odběrové místo na antigenní testy v Rozvadově na Tachovsku. Ráno ho začala provozovat před obecním úřadem Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky Praha-západ. Celkem v neděli otestovala 400 lidí, především pendlerů, a obsloužila tak všechny zájemce, kteří přišli. Původně pracoval jeden testovací tým, kvůli velkému zájmu musel nastoupit i druhý tým, řekl koordinátor odběrových týmů Stanislav Částečka.

Pendleři potřebují negativní testy na koronavirus, aby mohli jezdit do práce do Německa. "Zájem o testy byl veliký, největší nápor byl po obědě, později už lidí chodilo méně," řekl. Zapisování zájemců o test i odběry b byly bez problémů. Nepříjemné bylo jen počasí, které se během dne ještě zhoršilo. Ze 400 odebraných testů byly podle Částečky dva pozitivní, ale pouze jeden z nich byl pendler.

Záchranná služba Asociace samaritánů Praha-západ sama přišla za Plzeňským krajem s nabídkou zřídit testovací místo, protože hejtmanství předtím uvedlo, že nemá kapacity další testovací místo provozovat. Protože nebylo jasné, zda bude o testování v Rozvadově zájem a jak velký, počítal Částečka s denní kapacitou až 200 testů při nasazení jednoho testovacího týmu. Při velkém zájmu bylo připravené posílení o další testovací tým.

Pendleři čekali venku. "Na test jsem čekala asi půl hodiny," řekla jedna z testovaných žen. Ocenila, že může přijít na Rozvadov a nemusí jezdit do Tachova, kde jsou hodně obsazené termíny, nebo do vzdálenějších míst. Dosud museli pendleři z Tachovska dojíždět v Česku na testy například do nemocnic v Klatovech nebo Domažlicích nebo na polikliniku v Tachově. Kvůli velkému zájmu nabízejí nemocnice a ode dneška i tachovská poliklinika testování i v neděli, kdy je největší zájem. Nedělní termíny jsou obsazené na měsíce dopředu. V Rozvadově bude testovací místo v provozu vždy v neděli od 08:00 do 18:00 a v pondělí od 05:00 do 15:00.

Zatímco na Rozvadově pendleři čekají, až na ně přijde řada, jinde v kraji si rezervují termíny. Částečka původně předpokládal, že rezervační systém by se mohl zřídit i v Rozvadově. "Po dnešní zkušenosti ale nevím. Rezervační systém nám dovolí dva termíny za deset minut. To by snížilo kapacitu," řekl. O zprovoznění místa se s krajem dohodli ve středu, v pondělí bude opět jednat s jeho zástupci a bude-li mít hejtmanství zájem, mohla by Asociace samaritánů rozšířit provoz i na víc než dva dny v týdnu.

Podle náměstka plzeňské hejtmanky Rudolfa Salvetra (ODS) si kraj uvědomuje, že situace pendlerů je složitá kvůli podmínkám vstupu do Bavorska. "Víme, že nejhorší je situace na Tachovsku, odkud musí pendleři dojíždět na testování desítky kilometrů. Proto jsme se dohodli na zřízení mobilního centra přímo u hraničního přechodu," řekl tento týden Salvetr.

čtk