Bavorsko má zpřísnit kontroly na hranicích. Pendleři z Plzeňska doufají, že se tak nestane

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 9. květen 2025 07:26
Bavorsko má zpřísnit kontroly na hranicích. Pendleři z Plzeňska doufají, že se tak nestane ilustrační. Foto: pixabay

Pendleři z plzeňského regionu doufají, že se kontroly na česko-německých hranicích měly více zpřísnit a ani němečtí zaměstnavatelé je teď na nic neupozorňují. Češi, kteří jezdí každodenně do Německa za prací, věří, že větší kontroly Němci nezavedou. Informoval o tom Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic.

O zpřísnění kontrol na německých pozemních hranicích rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Podle spolkového policejního ředitelství v Mnichově to pocítí cestující z ČR při cestě do Bavorska. Kontroly zpřísnilo už i Sasko. Český premiér Petr Fiala ve středu ujistil, že případné komplikace vyplývající ze zpřísnění kontrol bude česká vláda řešit. Nová opatření na hranicích kritizují zástupci německého průmyslu a obchodu i některé sousední země. Nový německý kancléř Friedrich Merz dlouhodobě upozorňoval, že jeho kabinet okamžitě po nástupu do funkce zpřísní boj proti nelegální migraci. Podle Dobrindta se zvýší počet policistů na hranicích, německá média píší až o tisících policistů navíc.

Deník Die Welt dnes navíc uvedl, že Merz se rozhodl vyhlásit národní nouzovou situaci v otázkách migrace a azylu. Cílem opatření je podle listu pozastavit platnost takzvané dublinské dohody, které mimo jiné stanoví, že za vyřízení žádosti o azyl je zodpovědná ta země Evropské unie, v níž podal cizinec žádost o azyl jako v první.

"Pevně doufám, že to horší nebude. Pokud by auta skutečně zastavovali, tak by na hranicích vzniklo peklo. Pak už by opravdu riskovali, že je někdo dá k evropskému soudu," řekl Průha. Současné kontroly jsou zatím podle něj v mezích, protože je mají označené jako "Verkehrskontrolle" (dopravní kontrola). "Je to taková hraniční situace, ale kdyby dělali cokoliv víc, tak už by to nebyla silniční, ale hraniční kontrola. "A pak už se dostávají do přímého rozporu se schengenskými smlouvami," uvedl Průha. Německo je členem schengenského prostoru volného pohybu, v němž by na vnitřních hranicích kontroly být neměly. Současné kontroly jsou nahlášené u Evropské komise do 15. září.

Podle Průhy byla poslední změna v říjnu 2023, kdy Němci zavedli kontroly na dobu neurčitou. "Předtím je zaváděli zhruba na tři měsíce a pak je prodlužovali," řekl. Průha, který jezdí do zaměstnání přes dálniční hraniční přechod Rozvadov, uvedl, že kontroly spočívají v tom, že všechna vozidla jsou za Rozvadovem stažená na první odpočívku, kde jsou buňky a stany s policisty. "To zpoždění tam máme vyčíslené v průměru na sedm až deset minut," uvedl. Jako zajímavost dodal, že v noci tam stojí policejní auto s rozsvícenými světly, v němž nikdo nesedí.

"A na menších hraničních přechodech je to tak, že zastavíte u budky, oni se podívají dovnitř a většinou mávnou a můžete jet dál. Občas někoho odstaví. Je to podobné režimu na švýcarsko-německých hranicích, protože Švýcarsko si nějakou úroveň kontrol zachovávalo vždy," řekl Průha.

Dodal, že už nyní vinou povinného průjezdu kontrolním stanovištěm na dálnici za Rozvadovem vznikají v některých dnech i několikakilometrové fronty kamionů až do ČR, hlavně třeba po svátcích. Těch řidičů je mi líto, uvedl. Osobní vozy je objíždějí.

čtk