Hraniční přechody obsadili pendleři, fronta byla i dva kilometry

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 25. leden 2021 12:49
141567776_3841986522519614_6003052415115727321_n Sbor dobrovolných hasičů vydával pendlerům čaj (24. 1). Foto: SDH Cheb

Hraniční přechody z ČR do Bavorska v Plzeňském kraji od brzkého rána zažívali nápor pendlerů, kteří jezdí za prací každý den. Nejdelší asi dvoukilometrová fronta osobních vozů byla z české strany zřejmě na Folmavě na Domažlicku. Dnes ráno jezdí nejvíce Čechů do německých továren.

"Zhruba půlkilometrová fronta je také v Lískové na Domažlicku a než se dojede k hranicím, tak to trvá zhruba půl hodiny, na Folmavě asi hodinu," uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová. Fronty se netvoří v Železné Rudě na Klatovsku. Na německé straně přechodu jsou odstavené desítky vozů a čeští pendleři stojí frontu na ulici před Arberlandhalle v Bayerisch Eisensteinu (Bavorská Železná Ruda), kde testují zdarma od 05:00 do 09:00.

Na všech třech přechodech jsou na německé straně mobilní testovací stanice, na nichž Němci dělají zdarma pendlerům antigenní rychlotesty.

Čeští policisté tam zatím podle Brožové nekontrolují, jen v případě potřeby budou dohlížet na dopravní situaci.

Dálniční přechod Rozvadov, největší v Plzeňském kraji, je podle tachovské policejní mluvčí Dagmar Jirouškové průjezdný bez front. Podle dostupných informací je na německé straně odběrové místo až dále za hranicí u města Vohenstrauss v Horní Falci.

Německo od neděle pokládá ČR za epidemicky vysoce rizikovou oblast a nařídilo testy na covid-19 každých 48 hodin. Sasko se dohodlo s Čechy na kompromisu a chce dva testy na koronavirus týdně.

Podle prezidentky Asociace pendlerů ČR Zuzany Vintrové panuje mezi pendlery velká nervozita. Spolu s ministerstvy a vládou tlačí na bavorskou vládu, aby počet povinných testů pendlerů snížila. Dnes by spolu měli opět mluvit český premiér a předseda bavorské vlády. Podle Vintrové kvůli častým povinným testům, které jsou "logisticky neproveditelné", zkolabují obě strany pohraničí. Čechů jezdí denně do Německa za prací kolem 60.000.

čtk