Na vytvoření centra k testování pendlerů nemáme lidi, zní z Plzeňského kraje

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - sobota, 30. leden 2021 09:11
jednání Lísková3 Na hraničním přechodu Lísková – Höll se uskutečnilo setkání zástupců bavorské strany se zástupci Plzeňského kraje, který reprezentoval náměstek hejtmanky Rudolf Salvetr. Foto: Plzeňský kraj

Plzeňský kraj nemá personální kapacity na to, aby vybudoval na hranici s Bavorskem odběrové centrum pro testování pendlerů, kteří jezdí každý den za prací do Německa. Krajské nemocnice v Klatovech, Stodu, Domažlicích a městské zařízení v Sušici ale rozšířily otevírací dobu odběrových center a budou dělat testy i v neděli. Z příhraničí přitom podle něj cestují za prací do Německa tisíce lidí.

Foto: Plzeňský kraj

„Bavorská strana chce, aby hranice zůstala propustná pro občany České republiky, kteří na území Bavorska pracují, proto jsme se sešli, abychom domluvili další postup,“ uvedl po schůzce se zástupci bavorské strany náměstek hejtmanky Rudolf Salvetr. Jednání se podle něj zúčastnil předseda krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler a bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek.

„Informoval jsem pana ministra o zavedení možnosti nechat se zdarma otestovat každé tři dny, které vydala vláda, a také o skutečnosti, že nemáme personální kapacity na to, abychom na hranici zbudovali odběrové centrum,“ podotkl Salvetr. Nemocnice v Klatovech, Stodu, Domažlicích a Sušici rozšířily otevírací dobu odběrových center a budou provádět odběry i v neděli. Kraj také požádal o spolupráci Armádu České republiky, aby vojáci pomohli s navýšením personálních kapacit. Německo situaci řeší odběrovými místy na přechodech, například přímo na Lískové mají pendleři možnost se nechat otestovat.

„Shodli jsme se zástupci bavorské strany, že v tomto rozsahu jsme schopni to společně zvládnout, že obě strany mají zájem na tom, aby pendlerům byly cesty za prací umožněny, a budeme činit kroky k tomu, abychom jim to usnadnili,“ dodává Salvetr.