Nová kniha představuje porodní asistenci jako umění

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 18. březen 2021 08:30
IMG_0672 ilustrační

Žádná práce nemůže být dlouhodobě vykonávána opravdově, naplno, pokud při ní necítíme radost. Právě ta přitom znamená pocit naplnění z odvedené práce, pocit přínosu a rozvíjení se dál. A od radosti je pak jen kousek ke štěstí. Proto nese nová publikace Evy Hendrych Lorenzové a Ireny Raisnerové, která vznikala pod záštitou Fakulty zdravotnických studií ZČU v Plzni, název Být šťastná porodní asistentka.

"Být šťastná porodní asistentka znamená pro každou porodní asistentku určitě něco jiného, pro mne to je úsměv na rtech, když provádím konzultaci s těhotnou ženou, když jsem na poporodní návštěvě u ženy s novorozeným miminkem, když konzultuji zkušenosti z porodní asistence se svými kolegyněmi, kamarádkami, když mohu vycestovat například do zahraničního porodního centra, když mohu v ruce držet svoji první knihu.... zkrátka, když tvořím, když pracuji tak, jak to cítím. A to je to hlavní. Porodní asistentky jsou plně připravené do praxe tak, aby mohly pracovat samostatně podle svých kompetencí, a to je jistě klíč k pocitu štěstí,“ uvádí jedna z autorek knihy, Eva Hendrych Lorenzová, která působí na Fakultě zdravotnických studií ZČU jako odborná asistentka na Katedře ošetřovatelství a porodní asistence.

Publikace Být šťastná porodní asistentka představuje, jaké to je být porodní asistentkou. Kapitoly zahrnují popis proměny profese napříč historií až po současné výzvy moderní doby. Velký akcent je přitom dán na problematiku komunitní péče a odhodlanost pracovat coby porodní asistentka podle svého srdce a přesvědčení. Proto jsou do publikace zařazeny dvě výjimečné kapitoly s tématikou porodnictví ve Vrchlabí a porody do vody.

Závěr knihy je věnován výzvám současné doby a prognóze, kam se bude profese porodních asistentek ubírat v budoucnosti. Všechny kapitoly této publikace spojuje jedno, a sice touha pracovat svobodně podle svých kompetencí s plnou profesionální zodpovědností, tedy být šťastná porodní asistentka.

Knihu doktorka Hendrych Lorenzová psala ve spolupráci s Irenou Raisnerovou, svojí bývalou staniční porodní asistentkou ve věhlasné porodnici ve Vrchlabí. Knihu autorky rozdělily na šest kapitol tak, aby se čtenář dozvěděl jakýsi přehled o vývoji oboru od historie, filozofie až po současné moderní vývojové trendy. „My obě autorky ve své podstatě vnímáme porodní asistenci jako umění, kterému se člověk musí učit celý život. Nechceme se smířit jen se zařazením se do systému, kde je člověk jen číslo. Porodní asistenci vnímáme jako naší srdeční záležitost a naše poslání. Proto se nám kniha psala moc hezky, přirozeně vyplynula z našich zkušeností, znalostí a zážitků z praxe,“ doplňuje doktorka Hendrych Lorenzová.

Publikace Být šťastná porodní asistentka je postavena jak na informacích, tak i na emocích. Autorky se domnívají, že není možné vykonávat profesi porodní asistentky a mít skvělé znalosti a informace, ale nemít empatii a cit pro podporu žen na cestě mateřstvím. Na druhé straně není také dobré být sice velmi empatická, ale dále se nevzdělávat a nesledovat trendy v oboru. Kniha se tak snaží propojit obě tyto roviny a tím je vlastně originální a osloví mnohé čtenáře.

Kniha Být šťastná porodní asistentka je primárně tedy určena pro porodní asistentky, ale autorky věří, že může inspirovat i ostatní pomáhající profese.

Pokud si chcete knížku přečíst, můžete zde.