První dávku vakcíny už dostala více než třetina učitelů v kraji

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 18. březen 2021 08:35
očkování, injekce ilustrační foto / pixabay.com

V 26 základních a 40 mateřských školách, které zřizuje město Plzeň, bylo do středy očkováno proti covidu alespoň jednou dávkou 30 procent zaměstnanců. Plzeňský kraj, který zřizuje 78 středních škol, eviduje první dávku vakcíny u 46 procent učitelů a zaměstnanců ve školství, kteří měli o očkování zájem.

"V tomto okamžiku je pro nás nejdůležitější, aby celým očkováním prošly školy, které zajišťují péči o vybrané děti zaměstnanců integrovaného záchranného systému, strategické infrastruktury a dalších, protože ty jsou v denním kontaktu s dětmi a jejich fungování je nezastupitelné," uvedla mluvčí plzeňského magistrátu Marie Fialová. Po dohodě s krajským úřadem, který očkování v kraji koordinuje, jsou k očkování zváni přednostně pedagogové právě z těchto škol.

"Velice záleží na místě, které zaměstnanci preferovali pro očkování. Jsou proto školy, kde už je naočkováno první dávkou přes 45 procent zaměstnanců, ale jsou i takové, kde první dávku zatím dostalo pouze 18 procent zaměstnanců," řekla Fialová.

Na otevření jsou podle ní školy připravené stejně jako při minulých etapách rozvolňování. "A to jak z pohledu zajištění dezinfekce, dodržování všech protiepidemických opatření a zajištění výuky v homogenních skupinách," uvedla. Podle Fialové stále nejsou vyjasněné podmínky testování žáků základních škol při jejich opětovném návratu. "Bez znalosti těchto informací a dodávky testů zatím připravují jen vhodné prostory, kde by testování mohlo probíhat," řekla.

Plzeň zřizuje 26 základních škol, z toho u šesti z nich jsou i mateřské školy. Samostatných školek je 40. Všechny školy mají 2801 zaměstnanců včetně pracovníků na dohody, z toho 1910 pedagogů včetně asistentů.

Plzeňský kraj, který zřizuje střední školy v regionu, evidoval ve středu zhruba 5000 pedagogických pracovníků a ostatních zaměstnanců naočkovaných první dávkou, která podle mluvčí kraje Evy Mertlové odstraňuje riziko těžkých stavů a úmrtí. Jde o 46 procent těch, kteří projevili o očkování zájem. Očkovat se chce 10.714 pracovníků, tedy 80 procent, z nichž je 7931 pedagogů a 2783 nepedagogických pracovníků. Celkem je na středních školách přes 10.000 učitelů, dalších pracovníků asi 4000. "Jak to půjde dál, samozřejmě závisí na počtu dodaných vakcín," dodala Mertlová.

čtk