Aktualizováno: Mezi bezdomovci v Plzni řádí covid. Město je izolovalo do karanténního místa na Doubravce

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 18. březen 2021 09:44

Aktualizováno 18. 3. 8:44 V karanténním místě pro bezdomovce v budově bývalé školy v plzeňské části Doubravka je ode dneška prvních sedm pozitivně testovaných lidí bez domova. Nakažené koronavirem přivezli strážníci oblečení v ochranných oblecích. V karanténě tam pacienti budou 14 dní, řekl radní města pro bezpečnost Martin Zrzavecký (ČSSD). Dohled v uzamčeném areálu i okolí zajistí státní a nepřetržitě pak městská policie, na chodu zařízení se podílejí neziskové organizace.

"Dnes jsme zařízení ve Školní ulici zprovoznili. Teď jsem přijel z potravinové banky a rozbíháme karanténu," uvedl radní. V budově je 16 lůžek, a i když by šlo jejich počet zvýšit, tak se podle něj zatím s rozšiřováním karanténního místa nepočítá. "Pracujeme na dalších prostorách ve městě," řekl Zrzavecký. Ty budou podle něj nutné, pokud se začnou plošně testovat bezdomovci v ulicích a lidé v ubytovnách, což město chce. V záloze by mělo mít asi 100 lůžek.

V karanténě jsou lidi, kteří byli pozitivně testovaní v Domově sv. Františka, noclehárně pro bezdomovce, kde byli v izolaci. "Měli jsme gentlemanskou dohodu, že pokud tam budou nejvíce čtyři, tak to zvládnou. Ale vzhledem k tomu, že včera přibylo k jednomu dalších pět a dnes další, tak jsme je převezli do budovy ve Školní ulici," uvedl radní. Jde o Čechy, ale v karanténě v domově jsou ještě cizinci, jejichž počet neuvedl.

Prohlášení čtvrtého městského obvodu: "Městský obvod Plzeň 4 byl 17. března informován městem Plzní o převozu 7 covid pozitivních osob bez domova do karanténního místa na Habrmannově náměstí. S ohledem na vlastníka objektu, kterým je město Plzeň, obvod nemá žádnou pravomoc využití budovy ovlivnit. Vedení obvodu přesto požádalo město, aby v maximální možné míře zajistilo bezpečnost obyvatel Doubravky i osob v samotném zařízení. Město přislíbilo posílení hlídek městské policie, zároveň se zaručilo, že nakažené osoby po jejich vyléčení odveze zpět do domova sv. Františka, odkud byly na Doubravku přivezeny. Městský obvod Plzeň 4 vnímá takové záruky za zcela zásadní. Situaci bude i nadále sledovat a bude apelovat na město Plzeň, aby své sliby dodrželo."

Plzeň chce prosadit, aby vláda nařídila povinné testování v ubytovnách. "Včera jsme o tom čtyři hodiny videokonferenčně diskutovali s neziskovými organizacemi, policií, zástupci města a kraje, krajskou hygienou i se zástupci neziskovek z Prahy a Bratislavy," řekl radní. Podle něj se bezdomovci s lidmi na ubytovnách prolínají a mohou si nákazu přenášet. Zrzavecký požaduje, aby vláda přijala usnesení o povinném antigenním testování jako u firem, což musí být nařízeno majitelům ubytoven, kteří musí stanovit a garantovat režim.

"Zítra budeme v diskusi pokračovat, musí být nastavená součinnost všech složek. Na povinném testování se shodujeme. Má to svoje přednosti, že odhalíme ohniska, a jsme schopni to nějak v čase vyřešit, ale má to i svoje rizika," uvedl Zrzavecký. Podle něj musí být jasné, kdo bude antigenní a hlavně následné PCR testy lidí bez domova a z ubytoven platit. Často jim chybí doklady a nejsou pojištění. Velkým problémem jsou cizinci.

Minulý týden město zjistilo, že soukromou ubytovnu, ve které žijí sociálně slabší občané včetně rodin s dětmi, zasáhla nákaza. "Včera je testovali podruhé a nedopadlo to tak špatně," uvedl Zrzavecký. O podobném případu v jiné ubytovně zatím neví.

V Plzni je 400 ubytovacích zařízení. "Podle cizinecké policie je v nich 5300 lůžek," dodal Zrzavecký. Ve městě pracuje 17.500 cizinců, většina žije v bytech.

Část lidí bez domova už v minulých dnech testovalo město s neziskovými organizacemi v evakuačním centru v DEPO2015.

čtk