Netypický školní rok se chýlí ke konci. Polovina škol rozdá vysvědčení už v pátek

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 24. červen 2020 09:23
plzen_cz_vysvědčení konec roku ilustrační

Zhruba polovina z více než dvou desítek základních škol zřizovaných Plzní ukončí letošní netypický školní rok rozdáváním vysvědčení už v pátek 26. června. Polovina škol se s dětmi rozloučí až v úterý 30. června. Kvůli opatřením a omezením v souvislosti s koronavirovou pandemií některé školy letos upustily od závěrečného rozloučení a učitelé pouze při dodržování všech nařízení rychle předají vysvědčení.

Některé školy mají pro příchod dětí připravený přesný časový harmonogram, jiné volí různé vstupy. Vysvědčení se bude rozdávat ve třídách, ale také na školních zahradách, v tělocvičnách nebo v atriích. Někteří učitelé i plánují, že po rozdání vysvědčení se s dětmi půjdou ještě třeba nakrátko projít, zjistila ČTK u ředitelů a na internetových stránkách škol.

Například 2. Základní škola ve Schwarzově ulici rozdá vysvědčení až 30. června. "Pokud nebude ošklivé počasí, budeme vysvědčení rozdávat venku, máme hezké prostory, takže jsme to vyřešili takto," řekla ředitelka Jaroslava Kuklová. Škola s více než šesti sty žáky rozdělila areál. Během půlhodiny by měly dostat vysvědčení děti z prvního stupně v přední a zadní zahradě školní družiny, v atriu a ve sportovním areálu. Do každého prostoru přijdou jiným vchodem. Později je na stejných místech vystřídají třídy druhého stupně. Podle ředitelky je pro kolektivy důležité, aby se alespoň nakrátko děti potkaly. Nečekané přerušení výuky podle ní sice zpočátku děti vítaly, teď se jim ale většinou stýská po kamarádech a škole. "Bylo to velmi náročné a velmi vyčerpávající pro rodiče, děti a hlavně učitelský sbor. My se už všichni těšíme na normální školní život," dodala ředitelka.

Masarykova základní škola na Jiráskově náměstí předá vysvědčení ve třídách už 26. června. Do školy přijdou žáci bočními vchody a po převzetí vysvědčení hned odejdou. Slavnostní předání prvního vysvědčení připraví škola jen pro prvňáčky ve školní zahradě a slavnostní vyřazení pro deváťáky ve školní tělocvičně. Bude se ale muset obejít bez rodičů.

V tělocvičně se židlemi rozmístěnými daleko od sebe, aby nemusely mít roušky, dostanou 30. června po etapách vysvědčení děti ze 17. základní školy v Malické ulici. Pro deváťáky je připraveno předávání vysvědčení v obřadní síni plzeňské radnice od 16:00.

Už v pátek se s dětmi rozloučí Základní škola v Heyrovského ulici. Vysvědčení budou žáci dostávat od 7:45 do 9:00 průběžně, podle toho, jak přijdou do školy. Na tři dny naplánovala rozdávání vysvědčení 22. základní škola v ulici Na Dlouhých. V pátek 26. června se rozloučí se žáky devátého ročníku, v pondělí 29. června se zbytkem druhého stupně a v úterý s dětmi z prvního stupně. Do více dnů rozložila rozdávání vysvědčení také 13. základní škola. V úterý ho dostanou děti z druhého stupně a z pátých tříd, v úterý první stupeň, s deváťáky se škola rozloučí odpoledne v kulturním domě Šeříková.

čtk