Na investiční akce si Plzeň vezme úvěr 325 milionů

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 10. květen 2021 18:02
Na investiční akce si Plzeň vezme úvěr 325 milionů Zdroj: město Plzeň

Na vybrané investice si město Plzeň na 20 let úvěr 325 milionů korun od Komerční banky (KB). Nabídla výhodnější podmínky než Evropská investiční banka (EIB), u níž mělo čtvrté největší město v ČR úvěr předjednaný. V novodobé historii je to poprvé, kdy nějaká komerční banka nabídla Plzni nižší úrok pro dlouhodobou fixaci než EIB, která s městem spolupracuje téměř 30 let. Zastupitelé schválili, že si město nechá peníze od KB vyplatit už v červnu. Budou použity na spolufinancování výstavby Technologického parku DRONET, kanalizace a vodovodu v Koterově, bytů pro lidi s handicapem a mladé rodiny na Zátiší, dětský bazén a na sportovní halu v Krašovské. 

"Město má předjednaný úvěrový rámec u EIB ve výši 650 milionů korun, který byl určen na spolufinancování projektů s očekávaným objemem nákladů včetně DPH 1,7 miliardy korun. Polovinu z částky úvěrového rámce, tedy 325 milionů korun, čerpalo město v lednu minulého roku," uvedl Šlouf. Půjčku druhé části peněz, s níž Plzeň počítá v rozpočtu, poptala podle něj u jiných bank se záměrem získat co nejvýhodnější podmínky.

"Výsledky poptávky ukázaly, že některé komerční banky jsou schopné Evropské investiční bance úspěšně konkurovat. Jako nadstavbu nabízejí fixaci úrokové sazby na celou dobu trvání úvěru, to je na 20 let, zatímco EIB nabízí pevnou sazbu pouze na pět let," uvedla dnes ředitelka ekonomického úřadu magistrátu Hana Kuglerová. Po pěti letech je tedy podle ní nutné úrokovou sazbu buď revidovat a stanovit novou, která bude odpovídat novým podmínkám, nebo se musí změnit základ úrokové sazby z fixní na pohyblivou či opačně. "Komerční banka městu nabídla nejvýhodnější podmínky. Taková situace nastala historicky poprvé," dodala Kuglerová.

Úvěr od EIB na důležité stavby ve výši 650 milionů Kč schválilo zastupitelstvo před dvěma lety. Plzeň si tehdy nechala zanalyzovat úrokové sazby na tehdejším bankovním trhu. "Opět jsme zjistili, že nejefektivnější je půjčka od EIB s úrokem 1,72 procenta, kdežto u ostatní největších bankovních domů působících v ČR byl úrok 2,5 až tři procenta," řekl tehdy Šlouf.

Z úvěru od EIB bude spolufinancována jedna z největších aktuálních investic - technologický park DRONET na Světovaru, který vzniká z bývalých kasáren a pivovaru a město do něj chce dát letos 400 milionů Kč. Do nové čtvrti s 18 domy s celkem 179 menšími byty půjde letos zhruba 160 milionů Kč, tedy přibližně stejně jako do odkanalizování Koterova a do víceúčelové haly Krašovská. Další desítky milionů korun dá letos město do rekonstrukce domu s pečovatelskou službou v Prostřední ulici 48 na mezigenerační sociální byty pro seniory i mladé a miliony ještě na přestavbu dětského výukového bazénu v bazénu Slovany na nové šatny.

čtk