Na budově centrálního obvodu visí běloruská vlajka

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 8. únor 2021 11:21
DSC08412 Foto: ÚMO Plzeň 3

Po dobu tří dnů bude na budově Úřadu městského obvodu Plzeň 3 viset běloruská vlajka. Vedení obvodu se tak rozhodlo symbolicky podpořit tamní opozici, která už půl roku bojuje proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka.

Foto: ÚMO Plzeň 3

„Je to symbolický akt podpory tamním obyvatelům, kteří bojují za nastolení demokracie. Chceme připomenout, že 9. února 2021 to bude už půl roku od začátku protestů v Bělorusku. Protesty tam začaly 9. srpna 2020 po prezidentských volbách, ve kterých podle režimu zvítězil Alexandr Lukašenko. Hlasování se ovšem nesměli účastnit žádní pozorovatelé a většina Lukašenkových protikandidátů byla policií před volbami zadržena. Náš národ bojoval za demokracii v před téměř 32 lety, a proto považujeme za důležité podpořit obyvatele v zemi, která je součástí Evropy,“ vysvětluje starosta plzeňského centrálního obvodu David Procházka.

„Vlajka Běloruska – bílá s červeným pruhem – bude na budově úřadu vyvěšena od 8. do 10. února 2021. Právě bílo-červená standarda je symbolem protestů proti režimu. Oficiálně se v novodobé historii bílo-červená vlajka používala od roku 1991. Referendum pod taktovkou Lukašenka ji o čtyři roky později zakázalo a nahradilo novou, červeno-zelenou,“ vysvětluje Petr Baloun, první místostarosta MO Plzeň 3.

Vedení obvodu se každoročně také připojuje k výzvě Vlajka pro Tibet formou vyvěšení tibetské vlajky. Symbolicky 10. března na výročí Tibetského národního povstání je tato vlajka umisťována na veřejné budovy s cílem poukázat na porušování lidských práv v Tibetu. „Vyvěšení tibetské vlajky chápeme nejen jako symbol, který má upozornit na porušování lidských práv v Tibetu, ale v celém světě. Je důležité si připomínat, že ve světě stále existují země, kde jsou tato práva opomíjena, jako v současné době například Barma," doplnil Ondřej Ženíšek, místostarosta MO Plzeň 3.