Ministr školství rozhodl. Část maturit se ruší, na další bude více času

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 28. leden 2021 12:30
maturita Maturita. ilustrační foto

Letošní maturanti nebudou psát slohové práce z českého a cizího jazyka. Naopak součástí zkoušky zůstávají didaktické testy. Na jejich vypracování ale studenti dostanou více času.

"Vyslechli jsme nejen hlas studentů, bavili jsme se s řediteli a učiteli škol. Snažili jsme se najít řešení. Pevně věřím, že se nám to podařilo vybalancovat," uvedl ministr školství Robert Plaga.

Pro maturanty jsou zrušeny slohové práce z českého a cizího jazyka. "Didaktické testy jsou minimum garantované státem, je možné se na ně připravit distančně. V oblasti didaktických testů prodloužíme čas na realizaci těchto testů,“ uvedl Plaga. Didaktický test z češtiny a cizího jazyka se bude moci psát o 10 minut déle, z matematiky o 15 minut déle. Letošní maturanti, kteří pomáhali s epidemií, budou mít na testy dvě možnosti. V profilové části pak mohou sami ředitelé přistoupit k úpravám podle vlastního uvážení.

Ministr: Soustřeďte se na maturitní předměty

Plaga také doporučil, aby se v tomto pololetí ředitelé škol soustředili hlavně na předměty, ze kterých bude skládána závěrečná zkouška.

Ministerstvo školství také prodlouží termín pro praktické části závěrečných zkoušek až do 27. srpna. Ředitel také místo praktických zkoušek zavést náhradní zkoušení - například vypracování maturitní práce s obhajobou nebo písemnou zkoušku.