Prázdniny se školákům zkracovat nebudou. Maturity nejdříve tři týdny po zahájení výuky

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 23. březen 2020 11:29
maturita Maturita. ilustrační foto

Termín přijímací zkoušky na střední školy, závěrečné zkoušky a maturity se bude odvíjet od toho, kdy budou znovu otevřené školy. Přijímací zkoušky proběhnou nejdříve 14 dní po zahájení výuky, v případě maturit to pak bude 21 dní. Ministr školství Robert Plaga vyloučil, že by se měly zkracovat letní prázdniny. První odhady k otevření škol se upínají k polovině května.

Konkrétní termín přijímacích i maturitních zkoušek stanoví ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Obsah a forma přijímací zkoušky se nemění a stejně tak by zůstala beze změny kritéria přijímání stanovená ředitelem školy. Bude ale pouze jeden termín. „Oproti minulým letům budou zkráceny termíny pro vyhodnocení výsledků zkoušky, aby se uchazeči o studium dozvěděli vzhledem k okolnostem výsledek co možná nejdříve,“ vysvětlil ministr školství Robert Plaga.

Otevření až v červnu? Maturity se nekonají

U maturit bude klíčové, zda se školy otevřou do 1. června 2020. Pokud ano, budou maturity probíhat sice ve zjednodušené, ale obdobné podobě jako každý rok. Pokud se tomu tak nestane, bude maturitní vysvědčení vystaveno na základě studijních výsledků žáka z posledních tří vysvědčení. Pokud žák v posledním ročníku v pololetí neprospěl, škola mu umožní vykonat přezkoušení, aby mohl v případě úspěchu maturitní vysvědčení získat také. Jisté je, že bude ze společné části maturity vypuštěna písemná část z českého a cizího jazyka.