Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Ve věku 72 let zemřel v pátek 29. ledna docent Jan Slavík, který na plzeňské katedře fyziky působil 45 let. Odborník na fyziku plazmatu stál také deset let v čele plzeňské pobočky Jednoty českých matematiků a fyziků.

Změna volebního zákona přidělala vrásky na čele zejména těm nejsilnějším politickým stranám a hlavně už předem dohodnutým koalicím. Přesto, že jednotlivé strany přesvědčují veřejnost, že k jejich rozpadu zkrátka není důvod, například hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) zastává jiný názor. "Na výkonné radě se vždy říkalo, že spojení je výhodnější při přepočítávání, že dosáhneme více mandátů, tento hlavní argument ale nyní padá," uvedl pro Hospodářské noviny.

čtvrtek, 4. únor 2021 15:06

ZAK TV vysílá nově v HD kvalitě

Nejsledovanější regionální televizi ZAK TV můžete sledovat v té nejvyšší kvalitě. Už od listopadu minulého roku vysílá společnost v HD prostřednictvím internetových platforem, například na „sledování TV“, na Pilsfree TV, Starnet a dalších. "Nyní přepínáme na HD kvalitu i v terestrickém, tedy pozemním vysílání,“ uvedl jednatel ZAK TV Radek Novák.

V Plzeňském kraji bylo ve středu díky dodávce 200 vakcín firmy Moderna znovu obnoveno očkování první dávkou určené pro seniory nad 80 let. Další dodávku od firmy Pfizer pak kraj použije na přeoočkování. Informaci potvrdila hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová.

O starost víc mají v těchto dnech řidiči těžkých vozidel, kteří projíždějí Liblínem. Most přes řeku Berounku, v podstatě jediná spojnice Plzeňska s Rokycanskem, je totiž zavřený. Dopravní omezení, znamenající až 40 kilometru navíc na objížďkách, může trvat i roky.

Zchátralý pavlačový dům na Jateční třídě v plzeňské části Doubravka straší kolemjdoucí už řadu let. Dlouhodobě ho obývají sociálně slabé rodiny. Už za pár let ale zmizí, k zemi půjde kvůli plánované výstavbě východního okruhu.

V Plzeňském kraji už tři týdny zdražují pohonné hmoty. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně prodává v průměru za 28,60 koruny, což je o 31 haléřů více než minulou středu. Cena nafty vzrostla o 25 haléřů a řidiči za ni dají 27,44 Kč/l. Ceny benzinu i nafty jsou po dlouhé době nad průměrem ČR. Podle údajů společnosti CCS je benzin o 3,57 Kč na litru levnější než před rokem, za naftu tehdy motoristé platili o 4,55 Kč více.

S možnými komplikacemi musí počítat řidiči mířící na Lochotín nebo Bolevec, případně opačným směrem do centra. Na křižovatce ulic Karlovarská x Lidická došlo k výpadku světelného signalizačního zařízení.

Má být místem, které bude stěžejním pro rychlé očkování široké populace. Kde bude velkokapacitní průtokové očkovací centrum, ale kraj zatím tají. Podle našich informací padla uvažovaná varianta areálu DEPO2015.

Už jen několik dní mohou zasílat obyvatelé Plzeňského kraje nominace na Cenu hejtmanky za záchranu života za rok 2020.