ČSSD vyzvala Bernarda, aby se vyjádřil ke kandidatuře v krajských volbách

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pátek, 13. březen 2020 08:32
Hejtman Josef Bernard Josef Bernard.

Plzeňská ČSSD podle informací Plzeň.cz v únoru vyzvala hejtmana Josefa Bernarda (ČSSD), aby řekl, zda bude nebo nebude kandidovat za jiný subjekt v podzimních krajských volbách. Bernard ale dosud na výzvu svých spolustraníků nereagoval. V kuloárech tak dál sílí spekulace, že hejtman spojí síly s hnutím STAN a dalšími menšími subjekty.

Usnesení v únoru přijalo předsednictvo plzeňské ČSSD. Sociální demokraté v něm vyzvali Bernarda, aby potvrdil či vyloučil svou kandidaturu, a to do neděle 8. března, kdy se konala krajská konference strany. Bernard ale svým kolegům dosud neodpověděl.

„Mohu potvrdit, že takové usnesení skutečně existuje. Já stále doufám v to, že jsou vše jen pomluvy a že pan hejtman dodrží svá slova, že je členem sociální demokracie a že nebude kandidovat za jiný politický subjekt,“ řekl šéf plzeňské ČSSD Michal Chalupný.

Podobně reagoval také náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner, který do letošních krajských voleb povede kandidátku ČSSD. „Mrzí mne to. Domníval jsem se, že pan hejtman vystoupí na naší krajské konferenci, které se bohužel nezúčastnil. Proto předpokládám, že se vyjádří veřejně nejpozději v příštím týdnu,“ sdělil Grüner.

Bernard vyloučil jen kandidaturu za ČSSD

Bernard se ke své kandidatuře v letošních volbách poprvé vyjádřil loni. Tehdy uvedl, že nebude kandidovat za ČSSD, protože řada jeho spolustraníků jeho osobu vnímá negativně. Že by se mohl objevit na kandidátce jiné strany či koalice, ale dosud nevyloučil. Naposled v lednu redakci Plzeň.cz sdělil, že zatím nemá dohodu s žádným uskupením či stranou.

Podle zákulisních informací by se Bernardovo jméno mohlo objevit na kandidátce s názvem Hejtman a Starostové s podporou Patriotů a hnutí Pro Plzeňský kraj. V takovém případě by ale Bernard porušil stanovy sociální demokracie a ze strany by byl automaticky vyloučen. (jaš)