Kontroverzní zlaté kašny zdobí náměstí v Plzni už deset let

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 29. červenec 2020 11:56
200728_Kasna_Chrtice_1 Foto: město Plzeň

Mají své příznivce i odpůrce. Pozlacené kašny Velbloud, Chrtice a Anděl na plzeňském náměstí Republiky byly spuštěny přesně před deseti lety, 29. července 2010. Díla, jejichž tvary a názvy vycházejí z atributů městského znaku Plzně, chrlí vodu od jara do podzimu. Kvůli škrábancům muselo město nechat kašny již třikrát znovu pozlatit. 

Foto: město Plzeň

„Za deset let svého trvání si kašny vysloužily řadu kladných i negativních hodnocení obyvatel a návštěvníků Plzně. Pro turisty se ale v drtivé většině případů staly vyhledávaným cílem pro obdivování a fotografování. Myslím, že i Plzeňané si na kašny většinou zvykli a sžili se s nimi, i když se samozřejmě ještě i dnes najde řada odpůrců tohoto pro město typického díla,“ uvedl primátor města Martin Baxa.

O podobách kašen se dlouho diskutovalo. Lidé je buď odsoudili jako nepřijatelné, nebo se naopak líbily. Odborníci je většinou chválili. Zatímco v prvních dnech po spuštění se kašny stávaly terčem vandalů, kdy například hned první den poškrábali na jedné z nich zlacené chrliče, v posledních měsících městská policie zaznamenává podobné incidenty jen ojediněle. „Dříve se v kašnách koupali opilci či bezdomovci, policie evidovala i případy, kdy lidé lovili vhozené drobné síťkou, vyrývali nápisy či dokonce si i prali prádlo“, připomněla mluvčí městské policie Jana Pužmanová.

foto: město Plzeň

Moderní kašny, které jsou dílem architekta Ondřeje Císlera, jsou každoročně v provozu vždy od 1. května do 1. listopadu. Na jaře jejich spuštění předchází kontrola a případné opravy rozvodů vody, elektroinstalace, čerpadel a nádrží, poté se napustí vodou. Poslední týden v dubnu jsou spuštěny ve zkušebním provozu, a pokud je vše v pořádku, zahájí se plný provoz.

„V termínu od 1. května do 31. října se kašny kontrolují jednou denně. Zajišťuje se čistota vody, omytí chrličů i kamenných nádob. Odstraňují se drobnější závady a dílo se udržuje ve funkčním a bezvadném stavu včetně jeho veškerých součástí,“ uvedla Ilona Pelíšková ze Správy veřejného statku města Plzně. Na začátku listopadu se voda z kašen vypustí a provede se před zimou údržba. V období, kdy je vypuštěna voda, se kašny kontrolují jednou týdně.

Foto: město Plzeň

Letos na jaře se brzy po spuštění kašny Velbloud objevily ve dně kamenné nádoby hluboké praskliny, kterými unikala voda na chodník a dostávala se do elektrických rozvodů. „Vzhledem k rozsahu poškození a na základě posudků specialistů půjde o opravu formou vsazení olověné vany do kamenné nádoby kašny,“ doplnila Ilona Pelíšková. V současné době se zpracovává stanovisko památkářů.

Kašny jsou umístěny ve třech rozích náměstí Republiky, ve čtvrtém se nachází mariánský sloup. Návrh Ondřeje Císlera byl vybrán v architektonické soutěži ze 42 návrhů. Kašny znázorňují chrtici, anděla a velblouda z plzeňského městského znaku. Na kašnách je naneseno plátkové zlato, nádoby jsou z černé žuly.