Do nového roku s novým plotem

Dali jste si jako předsevzetí do roku 2021 postavit nový plot? Na našem trhu je tolik možností. Jak si vybrat ten správný, který vám bude sloužit mnoho let? Pomůžeme vám s orientací v široké nabídce plotů a pletiv.

Poplastované nebo pozinkované pletivo

Začneme otázkou, jestli chceme poplastované nebo pozinkované pletivo. Obě varianty se používají na většinu pletiv i příslušenství, mají však rozdílný vzhled i vlastnosti. Výhodou poplastovaného pletiva je jeho vysoká životnost a odolnost. Především prach a nečistoty se na poplastovaném povrchu špatně drží a smyje je první déšť. Odpadá i nutnost poplastované pletivo natírat a na výběr máte z několika barevných variant. Předností pozinkovaného pletiva je jeho silnější drát. Ocelové jádro  poplastovaného pletiva je o něco slabší. Pozinkovaný povrch je odolnější proti mechanickému poškození. Především zvířata by mohla povrch okousat či oklovat.

Pletivo svařované nebo čtyřhranné

K oplocení nemovitostí a zahrad se nejčastěji používá svařované nebo čtyřhranné pletivo. Výhodou čtyřhranného pletiva je jeho nízká cena a výběr barevných i rozměrových variant. Svařované pletivo vyniká svou odolností, pevností, vzhledem i snadnou montáží. Pokud máte psa, je třeba pečlivě zvážit pevnost a výšku pletiva případně i použití betonových podhrabových desek. Nejpoužívanější výška pletiva je 150 a 160 cm.  Vliv na výběr pletiva má také terén pozemku. Pokud pozemek není rovný, lépe se mu přizpůsobí čtyřhranné pletivo.

Plotové panely

Plotové neboli průmyslové panely se nejčastěji používají k oplocení firemních areálů nebo k moderním novostavbám. Vynikají vysokou pevností a snadnou montáží. Od klasických pletiv se liší tím, že jsou to pevné a neohebné dílce v délce 250 cm. Prodávají se v několika barevných variantách a strukturách. Výška se pohybuje od 80 do 256 cm.

Lesnické pletivo

K oplocení lesních porostů a školek se používá lesnické pletivo. Volí ho také vinaři nebo stavaři k dočasnému oplocení stavebních areálů. Pletivo má specifickou stavbu ok. Odspodu nahoru se oka zvětšují, aby se zabránilo vniknutí drobné zvěře. K instalaci lesnického pletiva se používají speciální sloupky a háčky.

Chovatelská pletiva

Chovatelských pletiv je mnoho druhů, podle toho pro jaký chov je určeno. Jednotlivé druhy jsme popsali v předchozím článku.

Betonový plot

Pokud je pro vás důležité mít dostatek soukromí můžete zvolit plotové betonové dílce. Vynikají svou vysokou odolností a dlouhou životností.

Zvolit na montáž sloupků zemní vruty nebo beton? 

Zemní vruty vítězí s rychlou a snadnou montáží i demontáží. Beton je však mnohem trvalejší a estetičtější řešení. Zvládne i kamenitý terén a měkčí půdu.

Zeptali jsme se odborníků ze společnosti Pletiva Dobrý a Urbánek s.r.o., co radí svým klientům, kteří plánují stavbu plotu.

Zvažujete-li stavbu plotu, nejdříve je potřeba dobře promyslet, jakou funkci bude oplocení plnit. Pokud se jedná o lesní nebo dočasnou stavbu, připadá v úvahu lesnické pletivo. Máte pejska? Pak sáhněte po svařovaném pletivu, které váš pes rozhodně nerozplete. Potřebujete zvýšit soukromí na vašem pozemku nebo snížit prašnost z cesty? Pak vám můžeme doporučit odolný a elegantní betonový plot.

Je samozřejmě potřeba důkladně rozměřit pozemek a podle toho pak vybrat správné počty materiálu.

Připravte si také před stavbou oplocení návod, ať předejdete komplikacím při montáži. Návody a videa najdete na našem webu.

(Tomáš Urbánek, generální ředitel společnosti)

Potřebujete poradit s výběrem vhodného plotu? Máte zájem o kalkulaci materiálu? Obraťte se na obchodní zástupce firmy Pletiva Dobrý: rozpocty@levne-pletivo.cz