×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9969

Chcete na své zahradě soukromí? Zvolte rychlou montáž stínících tkanin

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - pondělí, 19. říjen 2020 17:48
stínění hlavní foto plzen cz foto: Pletiva Dobrý a Urbánek

V českých zahradách vídáme mnoho typů plotů. Pokud časem zjistíte, že vám váš plot nevyhovuje tím, že k vám sousedi či kolemjdoucí vidí, není nutné hned stavět nové oplocení. Pro účel snížení průhlednosti plotu najdeme u dobrých prodejců několik druhů materiálů. Záleží na vašem vkusu a rozpočtu, jaký materiál zvolíme. Z přírodních materiálů můžeme volit štípaný bambus nebo rákosové rohože. Z umělých materiálů na zastínění plotu vybírejte stínící tkaniny nebo imitace živých plotů.

Důležité je si při výběru vhodného stínícího materiálu na plot odpovědět na otázku: Do jaké míry má být tkanina průhledná? Míra průhlednosti se u stínících tkanin pohybuje okolo 60-100 %. Procenta vyjadřují, kolik denního světla materiál nepropustí. Všechny druhy zastínění lze použít i pro zvýšení soukromí na terase, v pergole nebo na balkoně. Pomocníkem mohou být i pro zakrytí skleníků a tím snížení dopadu slunečního záření. U staveb se používají například na zakrytí lešení, kdy díky stínícím textiliím dochází i k snížení množství prachu na ulici.

Jaký materiál tedy vybrat?

Bambusovou rohož na plot u dobrých prodejců pletiv a plotů a s tím spojeného příslušenství najdete pod názvem Štípaný bambus pro zastínění. Je ideálním řešením, pokud hledáte přírodní materiál. Stejně jako rákosové rohože se hodí i pro použití v interiéru. Skvěle vypadají i u ratanového nábytku. Není třeba se obávat montáže, zvládnete to sami pomocí vázacího drátku. Štípaný bambus i rákosové rohože pro zastínění se nejčastěji prodávají o výšce 100 cm, 150 cm, 200 cm a v balení je 5 metrů.

Stínící tkaninu najdete také pod názvy stínící úplet nebo stínící síť na plot. Tkaninu lze připevnit na všechny typy oplocení. Díky barevným variantám ji designeři používají i k zastínění balkonů a teras. Kromě klasické zelené barvy je v nabídce i hnědá, šedá nebo písková. Výška zakrývací tkaniny je dostupná mezi 100 až 200 cm.

Méně známou variantou zastínění je umělý „živý“ plot. Jedná se o vkusnou imitaci živého jehličnatého plotu, který zastíní váš pozemek na příjemných 95 procent. Velkou výhodou jsou minimální nároky na údržbu. Koupíte je ve výškách 100-200 cm.

Zeptali jsme se odborníků ze společnosti Pletiva Dobrý a Urbánek s.r.o., co radí svým klientům, kteří si zrovna vybírají materiál pro zastínění své zahrady.

„Při výběru materiálu pro zneprůhlednění či zastínění vždy zákazníkům radíme řídit se hlavně tím, do jaké míry si přejí zvýšit soukromí. Nejvíce poslouží v tomto případě 100% stínící tkanina nebo umělý „živý“ plot. 90% stínící tkanina, ať už šedá, písková nebo zelená jsou také vhodným řešením, od té 100% se zase tolik neliší. Dáváte-li přednost přírodním materiálům, určitě se podívejte po rákosové rohoži nebo pevnějším štípaném bambusu. Ty lze použít i jako interiérový doplněk. Přírodně vyhlížející materiál je pak umělý „živý“ plot. Pak je záležitostí vkusu, jak se bude zastínění hodit k plotu či balkonu, na který ho připevníte. K zelenému pletivu či k zeleným panelům se nejvíce hodí zelená stínící tkanina nebo bambus či rákos. K antracitovým plotům pak šedá tkanina a k hnědým plotům hnědá nebo písková tkanina či bambus a rákos. Umělý „živý“ plot bude dobře doplňovat spíš zelené ploty. Mně osobně se nejvíce líbí kombinace antracitových plotových panelů a šedé stínící tkaniny. Je to moderní a velmi pěkné," uvedl Tomáš Urbánek, generální ředitel společnosti.

Potřebujete poradit se zastíněním vaší zahrady? Máte zájem o kalkulaci materiálu? Obraťte se na obchodní zástupce firmy Pletiva Dobrý: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.