Bezdomovci a drogově závislí půjdou pryč. Problémový dům nechá město vyklidit

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 5. únor 2020 11:09
maruska bezdomovec Foto: ZAK TV

Jeden z nejvíce problémových objektů v Plzni, v němž se zdržují lidé bez domova a drogově závislí, bude v druhé polovině února vyklizen. Polorozpadlý soukromý objekt ve zhruba půlhektarovém areálu v Přeštické ulici nedaleko zimního stadionu by měl být vyklizen od 17. února za přítomnosti policistů, strážníků, zástupců města i neziskových organizací. Se spolumajitelkou objektu se na tom v uplynulých dnech dohodl radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Martin Zrzavecký.

Foto: ZAK TV

„Posledních pět let se tam nachází lidé bez domova i uživatelé drog, při poslední naší lednové kontrole v objektu bylo kolem třech desítek osob. V minulosti v areálu několikrát hořelo a jeden člověk dokonce přišel při požáru o život. Určitě je to nyní jedno z nejproblémovějších a nejrizikovějších míst v Plzni. Jsem rád, že jsme našli řešení,“ řekl radní Martin Zrzavecký. Situaci řeší radní spolu s Odborem bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení Magistrátu města Plzně a centrálním obvodem, na jehož území se areál nachází. Protože je areál v soukromém vlastnictví, je nutná součinnost majitele. Na ní se při schůzce na konci ledna podařilo dohodnout.

Foto: ZAK TV

Termín vyklízení objektu je stanoven na 17. února, práce potrvají několik dní, spolumajitelka poté přislíbila důkladné zabezpečení areálu. Město požádá neziskové organizace, které se zabývají terénní prací, aby byly vyklízení přítomny a řešily na místě sociální a zdravotní potřeby lidí z objektu, kteří o to projeví zájem.

„Jsem rád, že se snad už blížíme k vyřešení problému. Přijímal jsem opakovaně stížnosti od lidí a obyvatel z okolí, kteří poukazují nejen na nepořádek, ale mají strach i z uživatelů drog. Věřím, že se jim uleví, po nápravě volají už delší dobu. V dané věci se uskutečnilo více jednání, ta poslední byla na moji žádost svolána na celoměstské úrovni, za což všem zúčastněným děkuji,“ uvedl starosta centrálního obvodu David Procházka.

„Od září roku 2015, kdy začal objekt chátrat, do začátku ledna 2020 v něm policisté řešili 238 přestupků proti majetku, kdy se většinou jednalo o přestupky neoprávněného užívání cizího majetku. Policisté dále evidovali 75 přečinů, z toho 67 realizovali ve zkráceném přípravném řízení. V objektu také několikrát hořelo. Muži zákona na místě prováděli nepravidelné kontroly, kdy od majitelky objektu dostali generální souhlas se vstupem do objektu,“ přiblížila mluvčí plzeňských policistů Michaela Raindlová.