Bernard umocnil personální krizi ČSSD, ta mu teď nemůže přijít na jméno

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - úterý, 15. září 2020 21:30
bernard Foto: Plzeňský kraj

Josef Bernard se těsně před volbami stal dalším politikem, který před krajskými volbami opustil ČSSD. Ještě více tak umocnil personální krizi sociálních demokratů, kteří mu teď nemohou přijít na jméno. Naposled se do něj v pondělí ostře pustil ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

„Neděje se něco v sociální demokracii? V jižních Čechách odešel exhejtman Zimola, v Plzni vás opustil exhejtman Josef Bernard…,“ položila Hamáčkovi otázku moderátorka Novy Bára Divišová.

Hamáček v reakci označil Bernardovo „odcházení“ za šarádu a dodal, že o jeho odchodu z ČSSD věděl od důvěryhodného zdroje rok dopředu. I když Bernard odchod ze strany až do letošního května popíral, informace z Hamáčkova zdroje se nakonec ukázala jako pravdivá.

„Kdyby to ten Pepa udělal férově a řekl, podívejte se, mě už to u sociální demokracie nebaví, já jsem založením liberál a odcházím, tak bychom to vzali, ale scény o tom, jak ho utiskujeme, že je všechno špatně, kritika a kýbl špíny na sociální demokracii a šup ke STANu..,“ kritizoval Hamáček.

ČSSD padla na dno

Sám vzápětí přiznal, že preference sociální demokracie v posledních letech prudce klesly, a to dokonce o tolik, že za velký úspěch Hamáček označil každý dvouciferný volební výsledek. Personální krizi strany v Plzeňském kraji dokresluje kandidatura 75leté Milady Emmerové ze čtvrtého místa.

„Ukazuje to něco o charakterech, lidi vstupovali do sociální demokracie, kdy jsme měli třicet procent, pro některé včetně Pepy Bernarda to byla záruka dobrého bydla. Teď si ho chce uchovat a má pocit, že v dresu hnutí STAN má bydlo jistější než v dresu sociální demokracie,“ dodal Hamáček.

Stejně jako Hamáček hovoří také krajský lídr ČSSD a náměstek hejtmana Ivo Grüner. I podle něj byl Bernardův odchod předem připravený.

„Pan Bernard dokonce podal Milanu Chovancovi ruku s tím, že kandidovat nebude. Místo toho ale využíval mandátu, který patří sociální demokracii, využíval toho, že má za sebou píaristy, že má vlastního řidiče a coby hejtman si dělal svou vlastní kampaň,“ poznamenal Grüner.

STAN ano, Bernard ne

Dnes je ČSSD na kraji v koalici s hnutím STAN, se kterým je Bernard na kandidátce. Spolupráci s exhejtmanem si ale Grüner už nedokáže představit. „Nemám problém se STAN, ale mám problém s panem Bernardem, který zradil myšlenku sociální demokracie, aby uspěl ve volbách,“ řekl Grüner.

Otázkou je, zda se sociální demokracie vůbec do zastupitelstva dostane. Například podle interní analýzy ČSSD z únoru by strana v několika krajích nezískala ani pět procent hlasů.

Nit suchou na ČSSD už dříve nenechal ani Josef Bernard. Ostře kritizoval například vládnutí s hnutím ANO a už loni jako jediný hejtman z ČSSD nenavštívil sjezd strany, kterého delegáti sjezdu přivítali bouřlivým potleskem. „Kdybych šel na takový sjezd, bylo by to podobné, jako kdybych v chodském kroji navštívil rockový koncert,“ uvedl loni Bernard pro Hospodářské noviny.