ČSSD straší s koncem letecké záchranky v Líních. Ta má být ale podle rozhodnutí vlády zachována

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - čtvrtek, 8. září 2022 13:50
ČSSD straší s koncem letecké záchranky v Líních. Ta má být ale podle rozhodnutí vlády zachována Zdroj: wikimedia

Výstavba gigafactory v Líních dál budí předvolební vášně. Politici si téma přehazují doslova jako horký brambor. Nejdále zašla ČSSD, která pod hlavičkou projektu „Plzeň v srdci“ sepsala petici na zastavení projektu. Argumentuje například koncem letecké záchranné služby. Jak je ale patrné z rozhodnutí vlády, letečtí záchranáři by měli na letišti zůstat bez ohledu na stavbu továrny.

Usnesení vládyPetici jako první podepsali kandidáti ČSSD Michal Chalupný nebo Pavel Kotas. Shodně deklarují, že žádají „okamžité zastavení realizace projektu plánované továrny na baterie koncernu Volkswagen známé jako GIGAFAKTORY“. Zároveň uvádí: „Nesouhlasíme s přesunutím nebo likvidací Letecké záchranné služby v ČR v současnosti provozované Armádou ČR na letišti Líně a žádáme její zachování.

Další kandidát sociální demokracie, ředitel FN Plzeň Václav Šimánek, pak dokonce sepsal komentář „Letecká záchranná služba funguje v našem kraji přes 30 let a byla by hrubá chyba to měnit.“ Ještě dále pak sociální demokracie zašla v tiskovém prohlášení, kde píše: „Likvidace letiště spojená se zánikem letecké záchranné služby je pro nás zcela nepřijatelná.“

Vláda chce LZS v Líních ponechat

Těžko říct, zda si jednotliví sociální demokraté rozhodnutí centrální vlády Petra Fialy vůbec přečetli. Z usnesení Vlády ČR č. 647 z 27. července letošního roku, které je veřejně dostupné například zde (https://apps.odok.cz/djv-agenda?date=2022-07-27) by totiž zjistili, že s koncem letecké záchranné služby straší veřejnost zcela zbytečně – pokud to tedy není předvolební záměr.

Ve zmíněném usnesení se doslova píše, že vláda kromě souhlasu se záměrem investice a její přípravy souhlasí také s tím, „že bude nadále poskytována letecká záchranná služba provozovaná Armádou České republiky a bude zachována infrastruktura pro její provoz.“

Prohlášení ČSSDNa boji proti stavbě gigafactory přitom ČSSD přitom postavila značnou část předvolební kampaně, ve které se odřízla od názvu politické strany a kandiduje pod hlavičkou „Plzeň v srdci“.

Na facebookové stránce strany se jednotlivé příspěvky plní mnoha vykřičníky a zákazovými značkami. Je zcela evidentní, že sociální demokraté vsadili na jednu kartu a s ohledem na upadající preference strany hrají doslova o politický život. Zda se jim taková kampaň vyplatí, ukáží až komunální volby.

Vláda chce zřídit pracovní skupinu

Vláda zároveň deklarovala, že je připravena poskytnout maximální podporu a součinnost Plzeňskému kraji a dotčeným obcím při přeměně brownfieldu na strategický podnikatelský park.

Například počítá i s vytvořením společné pracovní skupiny na odborné úrovni se zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva obrany, ministerstva dopravy, ministerstva financí, ministerstva životního prostředí, ministerstva pro místní rozvoj, Plzeňského kraje a statutárního města Plzně.

Zatímco většina plzeňských politiků a starostů z okolních obcí se před komunálními volbami postavila na stranu proti výstavbě gigafactory, vláda hovoří o strategické investici. Mezi zastánce projektu patří například i bývalý místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Hynek Brom, který projekt označil za obrovskou příležitost, která se v kraji naskytne maximálně dvakrát za sto let.