ČSSD dál dezinformuje o letišti v Líních. Chytá se tonoucí stébla?

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 19. září 2022 06:59
ČSSD dál dezinformuje o letišti v Líních. Chytá se tonoucí stébla? ilustrační. Foto: wikimedia

Sociální demokraté dál šíří nepravdy o možném konci letecké záchranné služby (LZS) na letišti v Líních. Jak před několika dny uvedl server Plzeň.cz, informace o ohrožení letecké záchranné služby v Líních nejsou pravdivé. Sociální demokraté ale i přesto přišli s dalším tvrzením, proč je vzlet záchranářských vrtulníků z Líní ohrožen. Dezinformace tak šíří dál.

Usneseni vlady 1„Ke spekulacím, že "vláda se přece usnesla, že LZS zůstává v Líních". A proč tedy máme v petici i to, že nechceme její likvidaci nebo přesunutí? Třeba pro to, že ve stejném usnesení je "že se ministerstvo obrany vyjádří do 31.8.".... a dodnes fakt nic... To k relevantnosti daného usnesení,“ uvedl šéf plzeňské ČSSD Michal Chalupný.

V překladu tak sociální demokraté říkají, že mylné informace, které o letišti v Líních šíří, jsou podle nich v pořádku, protože se ministerstvo obrany podle ČSSD nevyjádřilo do termínu, jak mu vláda uložila. Jinak řečeno – socialisté si našli důvod, proč nepravdy šířit dál.

V tuto chvíli přitom neexistuje oficiální veřejná informace, zda ministerstvo vládě dané vyjádření podalo nebo například požádalo o prodloužení lhůty.

Znovu se tak nabízí otázka, zda se ze strany ČSSD jedná jen o další nepovedené vyjádření a prostý omyl nebo o další úmyslné míchaní jablek s hruškami pár dnů před komunálními volbami. Každý čtenář si na věc může udělat obrázek sám.

Jak je patrné z usnesení vlády, je sice pravda, že vláda požádala o vyjádření ministryni obrany Janu Černochovou, jenže toto vyjádření se má týkat jen a pouze „akceptovatelnosti prohlášení lokality letiště Plzeň – Líně za nepotřebnou“. To je mimo jiné jeden z potřebných kroků k přeměně letiště na „podnikatelský park“.

Předmětné vyjádření, které má ministerstvo obrany poskytnout vládě, se ale vůbec nemá týkat letecké záchranné služby v Líních. V tomto případě platí nadřazený bod ve vládním usnesení, že i v případě přeměny letiště na podnikatelský park „bude nadále poskytována letecká záchranná služba provozovaná Armádou ČR a bude zachován její provoz.“

Vláda usnesení o souhlasu se záměrem přeměny letiště na strategický podnikatelský park přijala 27. července. Ve stejný den sociální demokraté zveřejnili petici za zachování letiště Líně a letecké záchranné služby. Petici k 15. září podepsalo 10 263 lidí. Pro ČSSD, která bojuje doslova o přežití, se jedná o jedno z nosných témat předvolební kampaně.

CSSD lze