V Plzni na Doubravce otevřeli první psí hřiště

Zveřejněno v Z Plzně
Od - sobota, 17. září 2022 10:43
V Plzni na Doubravce otevřeli první psí hřiště Foto: MO 4

Pejskařům v Plzni-Doubravce se v září otevřela první psí loučka na území čtvrtého plzeňského obvodu. Louka ve Špitálském lese vznikla na popud místních obyvatel, kteří projekt vymysleli a následně podpořili ve druhém ročníku participativního rozpočtu. Další podobné areály jsou v Plzni na Lochotíně a na Borech.

„Těší mě, že se vítězem participativního rozpočtu stála právě psí loučka. Projekt skvěle zapadá do koncepce proměny Špitálského lesa, který patří mezi nejoblíbenější místa na Čtyřce. Jednotlivé herní prvky z akátového dřeva nabídnou prostor pro výcvik i běžné volnočasové dovádění. Nejdéle v říjnu by ke hřišti měly být umístěny také lavičky k posezení,“ říká místostarostka čtvrtého plzeňského obvodu Lenka Kočová (ODS).

Soubor herních prvků tvoří proskakovací kruh, nízká a vysoká překážka, úzká kladina a nechybí ani kůly různé délky určené k trénování psího slalomu. Areál psí loučky má rozlohu 600 metrů čtverečních a je oplocen. Provoz hřiště je řízen návštěvním řádem.

„Psí loučka se stala vítězem druhého ročníku participativního rozpočtu. Mám radost, že se nám ji podařilo postavit za necelých deset měsíců od vyhlášení výsledků. Věřím, že to naše občany povzbudí v další účasti na dění v obvodu a že v třetím ročníku participativního rozpočtu opět obdržíme řadu návrhů, jak zlepšit život na Čtyřce,“ uvádí starosta Tomáš Soukup (ANO).

TZ Čtvrtý obvod ve Špitálském lese otevřel své první psí hřiště 2

Návrh na vybudování psí loučky shodně podali občané Jiřina Brejchová, Markéta Machulková a Jan Rožánek. Ze všech navržených projektů mu lidé udělili nejvíce hlasů – celkem 332. Projekt včetně oplocení přišel na 784 tisíc korun včetně DPH.

„Věřím, že z projektu psího hřiště, jakožto vyhrazeného místa pro volné pobíhání psů, by benefitovali jak majitelé psů, tak „nepejskaři“. S ohledem k velkému množství lidí se psím parťákem prostor určený právě jim v našem obvodě již dlouhou dobu chybí. Psí hřiště by se tak pro ně mohlo stát oblíbeným cílem, ale i prostorem k setkávání a socializaci psů a víceméně i jejich páníčků,“ uvedl z autorů návrhu na vznik psí loučky Jan Rožánek.

Městský obvod Plzeň 4 vybudováním psí loučky dokončil realizaci tří nejúspěšnějších projektů druhého ročníku participativního rozpočtu. Kromě psí loučky se jedná o workoutové hřiště u areálu SK Senco Doubravka a lavičky podél aleje pod Chlumem.

Špitálský les v posledních dvou letech prošel výraznou obměnou. Kromě nové výsadby stromů zde vznikly nové herní prvky pro děti. Bezpečnost návštěvníků a majetek pak hlídají kamery.