Babiš vlepil Bernardovi telefonáty s odsouzeným lobbistou. Neberte si mě do huby, reagoval Bernard

Zveřejněno v Politika
Od - pátek, 8. červenec 2022 15:07

V ostrou mediální přestřelku vyústilo čtvrteční vystoupení Andreje Babiše ve Sněmovně, který označil hnutí STAN za mafii. Když ke jménům jako jsou Polčák, Gazdík nebo Hlubuček zařadil i jméno plzeňského exhejtmana Josefa Bernarda, přišla ostrá reakce. Bernard Babiše označil za estébáckého práskače, zloděje a lháře a vzkázal mu, aby si ho nebral do huby.

Středem sněmovního dění byl korupční skandál Dozimetr, ve kterém jsou namočeni především politici z hnutí STAN. A právě hnutí STAN Andrej Babiš nemůže vystát. Postupně četl kauzy jeho členů a nezapomněl ani na bývalého šéfa Škody Transportation Josefa Bernarda, který je v současnosti poslancem a náměstkem plzeňského hejtmana.

Kontakty s odsouzeným lobbistou

„Další tady máme poslance za STAN, pana Bernarda. Jeho jméno se objevilo například v kauze ovlivňování veřejných zakázek v Ostravě. Bernard byl totiž v kontaktu s lobbistou Martinem Dědicem, který za manipulace s veřejnými zakázkami dostal osm let vězení,“ řekl Babiš.

Bernardovy telefonáty s lobbistou Dědicem zaznamenaly policejní odposlechy ještě v době, než se stal členem ČSSD a vkročil do politiky. Podle tehdejší obžaloby a serveru Seznam zprávy Dědicova firma se Škodou obchodovala – ta měla v Ostravě zájem o dva obchody. „Prvním byl prodej trolejbusů ostravskému dopravnímu podniku, druhým o dva roky později vstup do dceřiné společnosti této městské firmy,“ uvedl v roce 2016 server.

Zakázka pro Škodu Transportation

Babiš v souvislosti s Bernardem coby šéfem Škody Transportation připomněl i zakázku, o kterou se před lety zajímala policie. „Šlo o případ kolem stavby depa v areálu Škoda Transportation. Ze zakázky tehdy odplulo 160 milionů korun, ale vyšetřování šlo do ztracena. Takový životopis je pro Starosty v pohodě, protože před volbami ho přijali do svých řad,“ řekl.

Stavbu depa a zprivatizování údržby vozového parku plzeňských dopravních městských podniků za 1,2 miliardy korun šetřila protikorupční policie a neunikla ani Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Bezpečnostní informační službě, která ji rovněž považovala za problematickou. Žádný trestný čin a obžalobu ale policejní vyšetřování dosud nepřineslo.

Bernard: Bureši, neber si mě do huby

Reakce Josefa Bernarda na Babišův projev nenechala dlouho čekat. „Drzost pana Babiše nezná mezí. Opakovaně si mě bere do nevymáchané pusy. Takže pane Bureši, pan Dědič z Ostravy mě kontaktoval jako ředitele Škodovky. Nabízel spolupráci, kterou jsem nepřijal. Ostatně, viděl jsem ho jednou a určitě si s ním netykám jako vy s panem Rittigem,“ reagoval Bernard.

Jeho slova jsou však v rozchodu s tím, co v roce 2016 sdělil právě Seznam zprávám, kde mluvil o více schůzkách. „Scházeli jsme se (s Dědicem) na jeho žádost. Vždy nabízel pomoc, které jsem nevyužil. Setkali jsme se, tuším, dvakrát. Nepůsobil na mě profesionálně," uvedl dříve Bernard.

„Jako horizontkář jsem začínal v době, kdy jste začal profesionálně práskat STB. Když jste zfalšoval valnou hromadu a ukradl první firmu, pracoval jsem v Těžkém strojírenství a postupně jsem se stal generálním ředitelem. Pak jste bezskrupulózně tuneloval firmy a vyplácíte si každoročně desítky nezdaněných miliónů z korunových dluhopisů. Do Škodovky jste opakovaně posílal kontroly a policii. Vše jste prohrál. Jste estébácký práskač, zloděj, lhář. Mě si do huby neberte,“ uzavřel Bernard a naznačil, že na rozdíl od jiných má čistý štít.

Babiš útočí na Bernarda opakovaně

Mezi oběma politiky se nejednalo o první přestřelku. Už v roce 2016 Babiš o Bernardovi, tehdy ještě členovi ČSSD, napsal stručný tweet. „Zástupce podivně zprivatizované Škody Transportation, která vysála peníze z Českých drah a DPP, bude plzeňský hejtman. ČSSD oligarchie jede.“ Ani tehdy jeho slova nenechal Bernard bez reakce: „Osobně jsem nebyl u žádné privatizace, natož temné, jako byla privatizace Setuzy, Unipetrolu,“ odvětil Bernard.

Proč Babiš Bernarda již několik let ostřeluje, je otázkou. Pravdou je, že Bernard byl vždy členem strany, kterou Babiš v dané době přímo nesnášel. Dříve to byla ČSSD, nyní je to hnutí STAN. Nelze ale vyloučit, že důvod může být i jinde.