ben

ben

Obvinění ze spáchání trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi si vysloužil teprve devatenáctiletý muž z Holýšova. Nabízel a prodával zařízení, které umožní obejít účinné technické ochrany práv podle autorského zákona a tím umožní spouštět aplikace z neoriginálních nosičů.

Lékař Zbyšek Urban (55), který u krajského soudu v Plzni čelil obžalobě z podvodů za desítky milionů korun, náhle zemřel. Soud, který má další z mnoha stání nařízeno na začátek prosince, bude muset zřejmě jeho stíhání zastavit. Zatím ale soud nedostal žádnou oficiální zprávu o úmrtí obžalovaného, řekla mluvčí krajského soudu Lucie Jíchová.

Nadační fond západočeských olympioniků předával na slavnostním večeru v plzeňském hotelu Continental ocenění i humanitární pomoc. Akce se konala pod záštitou prvního náměstka plzeňského primátora Romana Zarzyckého (ANO).

Těžkou tranzitní dopravu nad 12 tun chtějí omezit Všeruby u Domažlic nedaleko od hranice s Německem. Městys podal na radnici v Domažlicích, na obci s rozšířenou působností, žádost o stanovení místní úpravy, tedy o instalaci zákazových značek. Od příštího roku očekává kvůli zpoplatnění silnic první třídy dvojnásobný růst kamionové dopravy až na 2000 aut denně. Informoval o tom starosta Všerub Václav Bernard (za STAN). Kvůli kamionům tam podle něj ubývá stálých obyvatel i turistů.

Příměstskou dopravu vlakem z Rokycan do Plzně výrazně zrychlil Ejpovický tunel, který je dosud nejdelším v ČR. Na nové trati, která je součástí linie z Prahy do Plzně, přibyli cestující v rychlících i v osobních a spěšných vlacích. Více než čtyřkilometrový tunel se dostal do plného provozu před rokem. Právě na Rokycansku jsou letos nejvyšší nárůsty cestujících, informoval Martin Fencl z krajské firmy POVED, která organizuje veřejnou dopravu v Plzeňském kraji. Od nového grafikonu navíc na trati na Prahu přibudou vlaky.

Celodenním programem nazvaným Cesta svobody si v neděli 17. listopadu připomíná Plzeň 30. výročí listopadových události. Velkolepé oslavy významného milníku československých dějin připravilo Plzeň spolu s Pamětí národa Plzeňský kraj a Biskupstvím plzeňským. Zapojily se i další subjekty jako například Divadlo J. K. Tyla nebo Divadlo Alfa. Dopoledního programu se zúčastnily stovky lidí. Vyvrcholením oslav pak bude v 17,30 hodin symbolické odstranění zapomenuté pěticípé hvězdy ze střechy bývalého KV KSČ na Americké třídě.

Bouřlivou diskusi lze na pondělním jednání plzeňského městského zastupitelstva očekávat zejména u projednávání novely obecně závazné vyhlášky, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad vznikající na území města Plzně. Poplatky za svoz komunálního odpadu navrhuje vedení města zvýšit od ledna 2020 celkem o 2,2 násobek, oproti současnému stavu. Proti jsou například opoziční Piráti. Dále se budou zastupitelé zabývat novelou vyhlášky o nakládání s komunálním odpadem nebo záměrem vydat vyhlášku o místním poplatku z pobytu.

Přesně o 445 dnů přežila hvězda na budově bývalého sídla KV KSČ na Americké třídě architekta, podle jehož návrhu byla vytvořena. Břetislav Holakovský zemřel 29. července 2018 ve věku 92 let, v neděli 17. listopadu 2019 pak definitivně zmizela i hvězda. Stalo se tak v rámci třicátého výročí od Sametové revoluce.

Pro novelu městské vyhlášky, kterou se zdražuje poplatek za komunální odpad vznikající na území krajské metropole, hlasovalo 36 zastupitelů, proti byli dva komunisté a šest pirátů se zdrželo hlasování. Od ledna 2020 budou platit pro majitele nemovitostí nové sazby, jedná se o 2,2 násobek současné výše. Poplatek za svoz odpadu se sice zvýší, ale zákazníci budou platit zhruba tolik, kolik platili za svoz odpadu v letech 2009 až 2014, než vznikla městská společnost Čistá Plzeň, zajišťující svoz odpadu.

Životy mnoha lidem už změnil tříletý projekt města Plzně nazvaný Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni. Více než čtyřem desítkám domácností pomohl začít znovu, dal jim šanci na restart. Město spustilo projekt v březnu 2017 s přispěním Evropské unie, končit bude začátkem příštího roku. Plzeň ale bude dál v aktivitách a pomoci pokračovat, peníze dá ze svého rozpočtu. Klíčovou podporu ze strany města tvoří poskytnutí sociálního bytu i zajištění pomoci sociálních pracovníků.