ben

ben

Přes 40 let rostl na soukromém pozemku v Lochotínské ulici na Roudné smrk ztepilý. Byl však už příliš velký a majitelé pozemku teď strom nabídli městu jako vánoční strom, který bude zdobit náměstí Republiky. V úterý dopoledne ho pracovníci Správy veřejného statku města Plzně podřízli, naložili na podvalník za kamion a připravili k nočnímu transportu na náměstí, kam dorazí před půlnocí a okamžitě bude nainstalován na obvyklé místo.

Krátkodobý nedostatek vakcín proti chřipce je už minulostí. K výpadku došlo v celé ČR po počátečním zvýšeném zájmu o očkování v uplynulých dvou týdnech. Nyní jsou tetravalentní vakcíny proti chřipce v Česku opět dostupné. Nová dodávka očkovací látky je již v republice a tento týden bude obnovena distribuce do ordinací lékařů. Čtyřvalentní vakcína poskytuje v současné době nejširší možnou ochranu proti chřipce. Senioři nebo chronicky nemocní ji mají zdarma. Ideální čas na očkování je podle odborníků konec podzimu, tedy přibližně měsíc před očekávaným nástupem chřipkové sezóny. V Plzeňském kraji o očkování proti chřipce uvažuje necelá polovina seniorů.

Transport s čerstvě uříznutým a na požadovanou délku zkráceným vánočním stromem dorazil ze soukromého pozemku v Lochotínské ulici na plzeňské náměstí Republiky v úterý přesně ve 22.30 hodin. S převozem se čekalo do dvaadvacáté hodiny, až se zklidní provoz v ulicích města. Pracovníci Správy veřejného statku města Plzně pak dokázali během hodiny strom pomocí jeřábu vztyčit, umístit a zajistit na obvyklém místě poblíž katedrály.

Devět lidí, kteří byli v listopadu 1989 aktivními členy stávkových výborů tehdejších plzeňských vysokých škol, získalo pamětní medaile na slavnostním zasedání Vědecké rady Západočeské univerzity v Plzni (ZČU). To se každoročně koná při příležitosti Dne boje studentů za svobodu a demokracii. Tradičně byli také představeni noví docenti a profesoři ZČU. Pamětní medaile převzaly také osobnosti, které významně přispěly k rozvoji ZČU.

Doslova za pět minut dvanáct zachránil život seniora (75), který v Plané zkolaboval ve svém automobilu uprostřed křižovatky, policista Petr Slivoně, který místem náhodou projížděl. Když s policejním autem vjížděl do křižovatky ulic Plzeňská a Dukelských hrdinů, všiml si osobního vozidla Renault Thalia, které přední částí zůstalo neobvykle stát v křižovatce a ostatním projíždějícím vozidlům tak tvořilo překážku.

Novým obyvatelem plzeňské zoo se stala samice vzácného hrabáče kapského, sedmnáctiletá Curly. Do Plzně přijela ze Zoo Köln. Už v říjnu přivítala zoo dvouletou samici hrabáče Sabi, která je zároveň dcerou Curly. Mladší z dvojice hrabáčů přijela ze zoo z belgických Antverp. V Plzni se tak opět setkala matka se svou dcerou a společně teď tráví čas v jejich expozici.

Měď o váze 300 kilogramů pocházející z vinutí transformátoru, odcizil zatím neznámý pachatel nebo pachatelé z volně přístupného soukromého pozemku v průmyslovém areálu na Doubravce. Při krádeži její aktéři navíc ještě poškodili tři vysokonapěťové transformátory.

Návrat do starých časů, konkrétně před listopad 1989, to a ještě spoustu dalších uměleckých zážitků nabízí unikátně pro veřejnost zpřístupněné prostory bývalého sídla KV KSČ na Americké třídě v centru Plzně. Od čtvrtka až do 17. listopadu mohou lidé objekt navštívit v rámci programu nazvaného Zúročení. Vedle prohlídek krajského sídla KSČ nabízí výstavy, umělecké instalace, koncerty i divadelní vystoupení. Akce vyvrcholí v neděli happeningem, při které se ze střechy budovy sundá pomocí vysokozdvižné plošiny obří rudá hvězda, která tam leží od Sametové revoluce.

Požár zachvátil ve čtvrtek v půl deváté večer garáž v Meclově na Domažlicku. Hořelo na ploše 6 x 6 metrů. V době příjezdu hasičů na místo byl už objekt zcela v plamenech. Uvnitř shořelo jedno vozidlo a motocykl. Z obou vozidel zůstaly jen zcela ohořelá torza. Škoda byla předběžně vyčíslena na 400 tisíc korun. Příčina požáru se zatím ještě vyšetřuje. Událost se obešla bez zranění. Informovalo o tom operační středisko krajských hasičů.

Už druhý den hoří v Tymákově u Plzně balíky slámy v areálu soukromé firmy, která ze sena a slámy vyrábí pelety pro energetické využití v teplárnách. Hořet začalo ve čtvrtek ráno, vzhledem k velkému objemu balíků uskladněných na venkovním prostranství hasiči nechávají materiál vyhořet. Potrvá to ještě dlouho. Na místo stále dohlížejí tři jednotky hasičů.