×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

Historie se opakuje! Nechvalně proslulé bývalé sídlo Krajského výboru KSČ na Americké třídě je od středy po 30 letech opět polepené desítkami revolučních plakátů. Studenti plzeňských uměleckých škol si happeningem připomněli události z listopadu 1989, kdy tehdejší studenti medicíny v noci polepili budovu komunistické strany. Ani tentokrát nechyběli na akci aktéři tehdejšího odvážného činu. Happening s názvem „A máte to polepený!“ uspořádalo Západočeské muzeum v Plzni, jednalo se o pozvánku na výstavu Listopad 1989 v Plzni aneb Na podzim padá listí a komunisti.

Systém sdílení koloběžek spouští aktuálně město Plzeň. Flotilu 35 koloběžek najdou zájemci umístěnou na celkem pěti stanovištích. Ta se nacházejí na náměstí Republiky před radnicí, u Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje, v areálu DEPO2015, u Západočeského muzea a u Wilsonova mostu na rohu Americké ulice a Anglického nábřeží. Koloběžku je možné si půjčit a později vrátit na libovolném stanovišti každý den mezi 7.00 a 20.00 hodinou.

pátek, 18. říjen 2019 12:50

Jak žije Plzeňský kraj / 17. 10. 2019

Unikátní organizací se jako jediný v republice pyšní Plzeňský kraj. Příspěvkovou organizaci - Centrální nákup zřídil už před deseti lety. Jeho cílem je v soutěži realizovat centrální veřejné zakázky pro všechny organizace, kterých v současné době 117. Jedná se hlavně o stavební zakázky, dodávky a služby například pro školy, domovy s následnou péčí nebo nemocnice. Za deset jet se podařilo zadavatelům ušetřit více než jednu a půl miliardy korun. * Trénuje na klidné řece Otavě v rodné Sušici, přesto sbírá jednu medaili za druhou ve slalomu na divoké vodě na světových i evropských soutěžích. Osmnáctiletou kajakářku Antonii Galuškovou teď ocenil také hejtman Plzeňského kraje. Předloni se stala juniorskou mistryní světa, stejně jako letos. * Celou řadu akcí připravil k 30. výročí od sametové revoluce Plzeňský kraj. Obyvatele i návštěvníky čeká hned několik výstav, ale také koncerty, cesta vlakem na hranice nebo krátké ponoření se do totality. Zajímavý projekt chystá také Depo 2015, kde se uskuteční scénické čtení s názvem Vaňkovky, v podání herců J. K Tyla. Jedná se o povídky, které disidenti psali ve vězení. a vždy tam umístili jako hlavní postavu Ferdinanda Vaňka, což je postava z divadelní hry Václava Havla Audience.

Dramatickou dohru měla nehoda dvou automobilů, která se stala u Beňov na Klatovsku na křižovatce silnice II/191. Řidič osobního vozu značky Seat Leon chtěl s vozidlem přejet rovně na obec Lomec, nerespektoval tam dopravní značku a nedal přednost v jízdě řidičce jedoucí s vozidlem značky Volvo. Oba automobily se srazily. Řidič Seatu ale po nehodě nezastavil, naopak začal prchat.

Z mláděte gibona bělolícího se radují v plzeňské zoo. Jeho rodiči jsou samice Sikang a samec (Young) Lu. Mládě se narodilo 19. září a teď se má čile k světu. První mládě se tomuto páru narodilo již 29.9. 2015. Tento druh gibona chová plzeňská zoo od roku 2011. V Evropě je chová 36 zoo. Předtím zde od roku 1999 žili giboni lar, kteří přivedli postupně na svět čtyři mladé.

Kanalizaci a vodovod za více než 100 milionů korun budují v Žinkovech na jižním Plzeňsku a jde o největší stavební akci v historii tohoto městysu. Místní byli dosud odkázáni na vodu z vlastních studní a vrtů, která se ale vinou sucha ztrácí. Vodovod včetně úpravny bude hotový už na jaře, celá stavba do konce příštího roku. Zásobou vody pokryje 90 procent Žinkov, informoval starosta Josef Karhan (Žinkovské sdružení NK).

Už 18 zvířat, která nepřežila střet s motorovým vozidlem evidují v letošním roce pracovníci Správy Národního parku Šumava. Mezi srnci, kterých je nejvíce, laněmi, jezevci jsou ale také dva sražení vzácní rysi. Aktuálně je to dvojnásobek sražených zvířat oproti celému roku 2015. Lze předpokládat, že sražených zvířat je mnohem více a ne všechna se dostanou do statistiky.

Výlet na Šumavu se změnil pro mladého policistu z Plzně a jeho přátele v záchrannou akci. Díky rychlému zásahu se jim společně podařilo zachránit život cyklistovi (62), který havaroval se svým elektrokolem při sjíždění jednoho kopce.

Kurdskou vlajku vyvěsí v období 22. až 31. října Plzeňský kraj. Radní Plzeňského kraje v pondělí přijali usnesení, kde mimo jiné vyzývají představitele ostatních krajů a obcí, aby se symbolicky k tomuto aktu připojili. V minulosti se Plzeňský kraj nepřipojoval k akci, kdy instituce, úřady, školy i jednotlivci 10. října vyvěšují tibetskou vlajku na podporu ochrany lidských práv.

Viditelně opilé matky s kočárkem s malým dítětem si v pondělí v sedm hodin večer všiml u obchodního domu v Plzni na Doubravce kolemjdoucí. Žena pod vlivem alkoholu padala na zem. Muž proto okamžitě informoval městskou polici.