Známe dřevostavbu roku 2020! Ukrývá v sobě osm druhů dřeva

Zveřejněno v Dům & Zahrada
Od - středa, 7. říjen 2020 11:51

Zvítězil moderní nízkoenergetický dům vonící dřevem. Díky velkým proskleným stěnám je dům velmi světlý a propojený s okolní přírodou. Dům je zasazen do březového hájku a nahradil starý dům majitelů pozemku.

Oceněná nízkoenergetická novostavba je postavena do písmene L a je mírně zapuštěna do terénu. Estetickou i konstrukční zajímavostí na domu jsou sloupy z douglasky. Jedle douglaska je původem severoamerická dřevina, která se k nám dostala v době Marie Terezie. Dřevo douglasky má skvělé vlastnosti, jako vysokou pružnost a dlouhou životnost i v exteriéru. Tyto stromy rostly přímo na pozemku a sám majitel je opracoval do výsledné podoby.

Na vnější obložení stavby byl použit cedr. Další druhy dřeva se ukrývají v interiéru. Podlahy a nábytek jsou dubového dřeva a v koupelně architekt použil dřevo olivové. V pokoji pro hosty dominuje bříza. V exteriéru je zastoupen také smrk a modřín. Osmý zástupce dřeva se objevuje na originálním jídelním stole a je to třešeň z vlastní zahrady.

Dispozice domu je rozdělena na dvě zóny: denní a noční. Vlevo od zádveří se nachází kuchyň se spíží, jídelna a obývací pokoj. Pravá strana domu zahrnuje ložnici, pokoj pro hosty, koupelnu s výhledem do zahrady, pracovnu, samostatné WC a technickou místnost.

Informace o stavbě: architektonický ateliér: ARCHCON atelier, s.r.o. lokalita: Středočeský kraj projekt: 2017 realizace: 2018 užitná plocha: 117,58 m2 zastavěná plocha: 175,60 m2 realizační firma: DŘEVOSTAVBY BISKUP, s.r.o. konstrukční systém: obvodová konstrukce – masívní dřevěné panely DEKPANEL, střešní konstrukce – STEICO joist s foukanou celulózou větrání: řízené s rekuperací tepla

Dům získal ocenění ve čtenářské anketě časopisu DŘEVO & stavby jako Dřevostavba roku 2019. Zároveň se stal vítězem veřejného hlasování v české anketě Dřevěná stavba roku 2020 v kategorii Moderní dřevostavby – realizace.