Žebřík slaví 30 let. V Plzni zahraje Pražský výběr i MIG 21

Zveřejněno v Kultura
Od - středa, 30. březen 2022 08:33
Žebřík slaví 30 let. V Plzni zahraje Pražský výběr i MIG 21 Foto: M. Osvaldová

Skupiny Pražský výběr, Mig 21, Donnie Darko, DJ Friky či Xavier Baumaxa vystoupí v pátek 1. dubna při více než pětihodinovém slavnostnímu večeru vyhlašování hudebních cen Žebřík v plzeňském areálu DEPO2015. Slavnostním večerem provedou herec Marek Taclík a zpěvačka Žofie Dařbujánová

Pandemie koronaviru poznamenala dva předešlé ročníky vyhlašování ankety, loni v září proto pořadatelé při dočasném uvolnění protiepidemických opatření vyhlásili vítěze za roky 2019 a 2020. Teď už se ale akce vrací do svého původního termínu na jaře. "Moc se těšíme, bude to jedna z prvních akcí tohoto typu. Po pandemii covidu-19 jich ještě moc nebylo," prohlásil ředitel akce Jaroslav Hudec.

Jednou z hvězdných kapel, které návštěvníci Žebříku uvidí, je Pražský výběr. "Nám na koncertech záleží víc, než v minulosti. Od nástupu koronaviru jsme snížili četnost koncertů na minimum. Každý koncert je pro nás vzácností," podotkl Michael Kocáb, který už na Žebříku jednou vystupoval, a to konkrétně v roce 2004.

Do Plzně se těší také populární kapela MIG 21. "DEPO 2015 je jedno z mých nejzamilovanějších míst. I kapacitně je to přesné, není to hala, ani ne klub. Je to něco mezi a splňuje to přednosti obou těch prostorů," popsal frontman skupiny Jiří Macháček.

Ceremoniál doprovodí několik dalších exkluzivních vystoupení. O originální úvod večera se postará mezinárodně uznávaný DJ Friky. Poprvé se na Žebříku představí osobitý písničkář Xavier Baumaxa, který se loni zaskvěl albem F!asco.

Na základě hlasování v kategoriích zpěvák, zpěvačka, skupina, objev, album, skladba, videoklip, akce a film za rok 2021 byli nominování například Marek Ztracený, Ewa Farna, Lenny, Marpo, Mig 21, Michal Prokop, Lucie, Monkey Business, Tata Bojs a další. Mezi nominacemi je i loni zesnulý zpěvák David Stypka. "V každé z devíti kategorií se budou udělovat tři ocenění, plus navíc budou dvě speciální ceny," uvedl Hudec.