Smrt mladé dívky vyvolala vášně. Proč není u zastávky zábradlí? Nejde to!

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pondělí, 11. říjen 2021 06:54

Celou Plzní otřásla minulé úterý smrtelná nehoda na Masarykovo náměstí v Plzni. Patnáctiletou dívku tam srazilo při dobíhání tramvaje osobní auto. Veřejnost tak volá po tom, aby se na zastávku nainstalovalo zábradlí, které by přebíhání mimo přechod zamezilo. Jenže to je podle všeho nemožné. Znamenalo by to totiž zúžení Klatovské jen do jednoho pruhu.

"Já si myslím, že to je špatné. Podle mě by tady zábradlí hodně pomohlo," řekla například jedna z dívek, která přišla k pietnímu místu zapálit svíčku. Se svým názorem není jediná, na sociálních sítích se okamžitě strhla lavina podobných komentářů. 

Podle všeho jde ale o trochu patovou situaci. Bezpečnější zastávka se zábradlím totiž znamená její rozšíření a odebrání jednoho jízdního pruhu. "To, co se stalo, je obrovská lidská tragédie. Historicky jsme se tímto místem zabývali, bohužel, pokud by mělo dojít k lepšímu zabezpečení, tak by dle dopravních expertů, aby to splňovalo veškeré normy, muselo dojít k odebrání jednoho jízdního pruhu na Klatovské ulici," potvrdil starosta centrálního plzeňského obvodu David Procházka. A to je aktuálně podle něj nemožné. "Klatovská je ještě zacpanější od doby, co se uzavřela Americká. Je to otázka na dopravní experty, ale vidím to jako nereálné," dodal.

Možnostmi, jak vše vyřešit, se bude zabývat i plzeňská radnice. "V pondělí o tom budeme na úrovni města diskutovat. Musíme nějaké řešení hledat," potvrdil pro náš server radní pro bezpečnost Martin Zrzavecký. Situaci podle něj dlouhodobě vyhodnocuje policie. A nejde úplně o dobrá čísla. "Plzeň historicky není úplně pozitivně vnímaná, co se týká bezpečnosti dopravy a dopravních nehod. Podle statistik figurujeme jako jedno z nejhorších měst," přiznal.

Expert navrhuje zrušení jedné zastávky

Podle dopravního experta Richarda Topinky je podobných zastávek na Klatovské až příliš. "Zastávky U Práce a na Masarykově náměstí jsou od sebe vzdálené 300 metrů, obě jsou na hranici křižovatky a obě potenciálně nebezpečné. Podle mě by se měla zastávka na Masarykově náměstí zrušit," podotkl.

Kvůli uzavírce Americké ulice podle něj ještě navíc zhoustla doprava právě na Klatovské třídě. "Chodci s tím musí počítat," dodal Topinka.