Zájem o placené testy na koronavirus v Plzeňském kraji se zvyšuje

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 13. srpen 2020 09:22
Koronavirus Ilustrační foto: Pixabay

V Plzeňském kraji roste zájem lidí o placené testy na koronavirus. Evidují ho Fakultní nemocnice v Plzni, Klatovská nemocnice i plzeňská soukromá Bioptická laboratoř, která dokáže v kraji nabídnout nejvyšší laboratorní kapacitu a odebrané vzorky vyhodnotí ještě týž den, maximálně den následující. Nemocnice i laboratoře zvyšují své kapacity, aby pokryly rostoucí zájem. Obracejí se na ně například lidé, kteří musejí mít před cestou na dovolenou do Řecka negativní test na koronavirus.

Fakultní nemocnice podle pokynu ministerstva zdravotnictví navyšuje svou testovací kapacitu postupně tak, aby na konci srpna dokázala provést až tisíc odběrů na testování na covid-19 denně. "V souvislosti se zvýšeným zájmem ze strany turistů cestujících do Řecka nyní připravujeme nová pravidla pro klienty mířící do této země, zejména pak detailní informace pro zajištění testu pro samoplátce spojeného s vydáním dvojjazyčného certifikátu pro vycestování. Zvýšený zájem všech samoplátců jsme zaznamenali již od počátku srpna," řekla ČTK Jana Šimůnková z nemocnice. Od dneška nemocnice také rozšiřuje provozní dobu mobilního odběrového místa od pondělí do soboty.

Z krajem zřizovaných nemocnic provádí odběry a testy Klatovská nemocnice, kde zaznamenali rostoucí zájem samoplátců už během července, řekl mluvčí Jiří Kokoška. Na začátku července bylo odběrové místo v provozu jeden den v týdnu po dvě hodiny, kvůli rostoucí poptávce se v druhé polovině července rozšířily odběrové termíny na dva dny v týdnu na tři hodiny denně. "Pořád to nestačí, do konce týdne vyřešíme případné další rozšíření termínů," řekl Kokoška. Denně jsou v nemocnici schopni odebrat 60 vzorků. Fakultní i Klatovská nemocnice dělají testy pro samoplátce za 1756 korun.

Velký růst zájmu eviduje soukromá Bioptická laboratoř v Plzni, kam si jezdí nechat udělat testy i mnoho lidí z Prahy i vzdálenějších míst. Na začátku července dělala laboratoř jen kolem pěti testů pro samoplátce denně, dnes je jich stovka a stále přibývají, řekla ředitelka Zdeňka Dušková. "V současné době jsme schopni v laboratoři vyhodnotit 700 vzorků denně, ale rychle můžeme jít až na 2000 denně. Odběrů momentálně můžeme dělat 200 denně, ale rozšiřujeme pracovní hodiny každý den, děláme sedm dní v týdnu, v případě potřeby můžeme proškolit další lidi," řekla. Pokud se na odběr objedná klient na ráno, výsledky dostane ještě ten den, výsledky z vzorků odebraných odpoledne má nejpozději do druhého dne. "Jsem naštvaná, že se mluví jen o testování v nemocnicích a my jako bychom nebyli a nepracovali. Odnesla jsem naše letáky do dvou velkých cestovek, aby o nás věděli," řekla Dušková. Laboratoř je podle ní schopná vystavit cestovním kancelářím, které se například rozhodly klientům na testy přispět, faktury. Testy pro samoplátce stojí v Bioptické laboratoři 2600 korun.

čtk