V plzeňské zoo se narodili dva vzácní lvi berberští

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 14. říjen 2020 22:43
foto 12.8.2020 ing. Lenka Václavová (1) Foto: L. Václavová

Dvě mláďata vzácných lvů berberských se narodila 4. srpna v plzeňské zoologické zahradě. Matkou malé lvice a lva je šestiletá Tamika, která je již matkou samice Amiry z roku 2016 a trojčat z roku 2018. Pavilon je až do odvolání pro návštěvníky uzavřen, aby lvice měla potřebný klid. Lidé mohou ale ve venkovním výběhu pozorovat otce lvíčat, desetiletého Matesa, a dvouletého Dabira, řekl mluvčí zoo Martin Vobruba.

Foto: L. Václavová

V zoo byla v jednu chvíli až sedmičlenná tlupa lvů. Některá odrostlá mláďata už odcestovala do jiných zahrad. První plzeňské mládě lva berberského Amira je matkou trojčat v zoo v Herbersteinu v Rakousku.

Mláďata Baqir, Deema a Luisa nově pojmenovaná Esma odjeli loni do různých francouzských zoo. "Poslední se chystá k odjezdu více než dvouletý Dabir, nová expozice se pro něj dokončuje v Zoo Chleby," řekl Vobruba. Zoo také loni přišla o čtyřletou samici Neylu, která uhynula na pooperační komplikace po těžkém porodu trojčat, která rovněž nepřežila. Před převozem do jiné zahrady museli chovatelé utratit kvůli těžké vrozené vývojové vadě roční samici Damali.

Vzácné lvy berberské chová plzeňská zoo od roku 2002. Odchovů se nedočkala od původního samce Vilíka a samic Zuoiny a Lekyshy - Blanky. Teprve Vilíkův desetiletý pravnuk Mates s mladými samicemi Tamikou a Neylou dosáhli úspěšných odchovů.

Lev berberský je nejohroženější poddruh lva. V přírodě je vyhubený a přežívá jen v zajetí. Zachránil se díky marockému králi, v jehož zvěřincích byl chovaný.

čtk