Voňavý vzduch v plzeňských třídách zajistí nanočistička

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - středa, 26. srpen 2020 17:56

Na začátku května, kdy bylo jisté, že děti se budou vracet do lavic základních škol, ale bude nutné učinit další opatření s ohledem na  koronavir, se obrátilo na BIC Plzeň s žádostí o pomoc Gymnázium Františka Křižíka a základní škola.

„Děti se měly vrátit po částečném uvolnění anti-covidových opatření zpět do tříd a my jsme chtěli vytvořit takové prostředí, jenž bude minimalizovat riziko bakteriologické a virové nákazy. Proto jsme oslovili inovační centrum, které nám navrhlo opravdu inovační řešení,“ uvádí Jan Řepík, jednatel. „Přemýšleli jsme s kolegy, co by mohlo dětem prospět. Proto jsme Gymnáziu Františka Křižíka doporučili obrátit se na společnost Retap spol s.r.o., se kterou máme dlouhodobě dobrou zkušenost. Jejich nanočističky mají unikátní systém čištění vzduchu pomocí nanofotokatalýzy. Na filtrech tohoto typu jsou zcela rozloženy i viry, což je v současné době jejich největší výhoda. Fotokatalýza je přirozený rozklad některých látek působením světla za přítomnosti katalyzátoru,“ doplňuje jednatel BIC Plzeň, Jiří Boudník.

Společnost rychle dodala nanočističky i v požadované úpravě. A protože nanočističky snižují riziko šíření koronaviru, mohly se díky nim konat ústní maturitní zkoušky v bezpečném prostředí. „Voňavý a čistý vzduch“ ve třídách si vedení školy natolik oblíbilo, že v současné době uvažuje o nasazení nanočističek do všech tříd školy, včetně gymnázia a dokonce přišlo i s návrhem na další inovaci.

Nanočistící obraz do další ZŠ

Základní škola Martina Luthera (ZŠML) v Plzni přijala nabídku možnosti čistého bezvirového prostředí pro své žáky na prvním stupni. Na doporučení inovačního centra BIC Plzeň nainstalovala do jedné ze tříd nanočističku vzduchu, která se „schovává“ za obrazem pověšeným na zadní stěně učebny.

„Výuka je vždy na prvním místě, ale bezpečná výuka je v dnešní době o zdraví našich dětí a tím i jejich rodin. Proto jsme využili možnost vyzkoušet produkt, který se již osvědčil v Gymnáziu Františka Křižíka a nanočisticka nám již na konci loňského školního roku začala čistit vzduch ve školní učebně,“ říká ředitel školy Robert Hendrich. „Nanočistička nepotřebuje žádnou údržbu. Díky ní je zde příjemná místnost bez plísní, hub, těkavých plynů, ale především bez virů,“ říká Jiří Boudník z BIC Plzeň, Podnikatelského a inovačního centra v Plzni, které již v minulosti pomohlo zprostředkovat zakázku třiceti inovativních nanočističek od firmy Retap do všech tříd již zmíněného gymnázia v Plzni.