Klíčem ke kvalitní imunitě je vitamín D. Může chránit i před koronavirem

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - čtvrtek, 27. srpen 2020 10:46
topolčan Foto: FN Plzeň

Tým odborníků FN Plzeň pod vedením profesora Ondřeje Topolčana upozorňuje na zajímavou souvislost mezi hladinou vitamínů D a odolností lidského organismu vůči nejrychleji se šířící současnému onemocnění. Podle několika stovek vzorků krve pacientů je zřejmé, že optimální hladina tohoto vitamínu činí organismus výrazně odolnějším. “Je to celkem logické”, potvrzuje profesor Topolčan. Protože vitamín D je zásadní substancí pro imunitu, která nás chrání před mnoha viry a bakteriemi a není důvod, proč by to u Covid 19 mělo být jinak.

Foto: FN Plzeň

Jak vitamín D získat Nejjednodušší a nejpřirozenější cestou je sluneční záření, odborníci z FN Plzeň uvádějí, že pobyt na 20 minut dvakrát týdně by mělo zajistit dostatečnou hladinu vitamínu. Důležitá je ovšem ta doba, neboť proces jeho začíná až po deseti až patnácti minutách. Další možností je získávat vitamín D z potravin, kde největším zdrojem jsou mléčné výrobky, ryby a další mořské produkty. Nízký podíl těchto výrobků ve stravě české populace je však dlouhodobý a zlepšování přichází jen velmi pomalu. Poslední cestou je forma vitamínových doplňků. Zde je na trhu celá řada výrobků, které si v lékárnách můžeme koupit. Co by nám ovšem doporučil odborník? “K dispozici jsou dva základní typy vitamínu D. Jedná se o ergokalciferol označovaný jako D2 a cholekalciferol označovaný jako D3, který je zhruba čtyřikrát účinnější. Při volbě pak doporučuji nějakou přírodní formu, tedy vyvarovat se umělým barvivům, stabilizátorům a dalším přídavným látkám, které jen zbytečně zatěžují organismus," uzavírá profesor Topolčan.

Pozor na předávkování Vitamín D, pokud jeho hladina v krvi dosáhne vysoké hladiny je toxický, tudíž pro nás nebezpečný. Je tedy, zvláště bereme-li jej ve formě potravinových doplňků, pozorně číst složení a doporučené dávkování, abychom předešli případným komplikacím. Ostatně nejjednodušší cestou je nechat si hladinu nechat změřit, což například ve specializovaném oddělení FN Plzeň není žádný problém.